Хората, които са се възстановили след COVID-19 , могат да загубят имунитета си срещу болестта в рамките на месеци. Това показва ново проучванe, според коeто вирусът може да реинфектира хората година след година, като обикновени настинки, пише "The Guardian".
Още: Белият дом: Тръмп е недоволен и от Путин, и от Зеленски, прости на Уолц (ВИДЕО)
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 01.04.25 - Каква е тайната история на войната в Украйна?
Изследването е на King's College и е първото, което е проследявало нивата на антитела при пациенти и болнични работници в продължение на три месеца след появата на симптоми. Учените са получили резултатите от тестове на 65 пациенти и шестима здравни работници, които са тествали положително за вируса, и на още 31 служители, които са доброволни да правят редовни тестове за антитела между март и юни.
Изследването, което все още не е било подложено на проверка от независим екип, установило, че нивата на антитела са се повишили и са продължили по-дълго при пациенти с тежки случаи. Това може да е така, защото пациентите имат повече вирус и отделят повече антитела за борба с инфекцията.
В първото проучване, учените са анализирали имунния отговор на 90 пациенти и здравни работници във Великобритания и са открили нива на антитела, които могат да унищожат вируса, са достигнали пик около три седмици след появата на симптомите, а след това бързо са намалели.
Още: Путин обяви най-масовото призоваване на донаборници от 14 години насам
Още: Хърватия след приемането на еврото: Приливът на туристи расте
Кръвни тестове са показали, че въпреки че 60% от хората са осъществили "мощен" отговор с антитела в апогея на битката си с вируса, само 17% са запазили същата сила три месеца по-късно. Нивата на антитела са паднали около 23 пъти за периода. В някои случаи те са станали неоткриваеми.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Обяснено: Защо Черно море е толкова важно за Украйна и Русия?
Още: Проливен дъжд превърна в реки улиците на гръцки остров (ВИДЕО)
"Хората произвеждат разумен отговор на вируса с антитела, но този отговор намалява за кратък период от време и в зависимост от това колко висок е вашият пик, това определя колко време са налице антителата", изтъква д-р Кейти Доорес, водещ автор на проучването в лондонския King's College.
Проучването има последици за разработването на ваксина и за постигането на "стаден имунитет" в общността във времето.
Имунната система има множество начини за борба с коронавируса, но ако антителата са основната линия на защита, резултатите разкриват, че хората биха могли да се заразят отново в сезонни вълни и че ваксините може да не ги предпазват дълго.
Още: Немското разузнаване: През 2030 г. Русия подготвя нападение срещу НАТО
Още: Милиони на улицата, арести, обвинения: Къде е бъдещето на Турция? (ВИДЕО)
"Инфекцията има тенденция да ви даде най-добрия сценарий за отговор на антитела, така че ако вашата инфекция ви даде нива на антитела, които изчезнат след два до три месеца, ваксината потенциално ще направи същото", каза Доурес. "Хората може да се нуждаят от стимулиране и един изстрел може да не е достатъчен."
Ранните резултати от университета в Оксфорд показват, че коронавирусната ваксина, която разработва, произвежда по-ниски нива на антитела в макаки, отколкото се наблюдава при хора, заразени с вируса. Докато ваксината изглежда да предпазва животните от сериозна инфекция, те все още са се заразили и може да са успели да предадат вируса.
Изказвайки се на Sky News, проф. Робин Шаток от Imperial College London заяви, че конкурентна ваксина, разработена от неговата група, може да бъде налична през първата половина на следващата година, ако клиничните изпитания преминат успешно. Но той предупреди, че "няма сигурност" някоя от ваксините в развитието ще работи, и каза, че все още не е ясно какъв имунен отговор е необходим за предотвратяване на инфекция.