Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Италия готви силен удар срещу еврото

01 юли 2019, 20:05 часа • 6432 прочитания

Италианските политици обсъждат извънредна стъпка - идеята за въвеждане на паралелна валута в страната, мини-съкровищни бонове, така наречените мини-БОТ. Какво предизвика това предложение, какви биха били последствията му и защо в Брюксел се разглежда като сериозен удар за самото съществуване на еврозоната, коментира руският вестник “Взгляд“ в материал, представен без редакторска намеса, информира "Фокус".

Името на новото платежно средство идва от съкращението на първите букви на Buoni Ordinari del Tesoro, което на италиански означава „обикновени съкровищни облигации“. Мини префиксът показва малката им номинална стойност - само 100 евро, което е значително по-малко от стандартните държавни облигации. Твърди се, че мини-БОТ „няма да се конкурира с еврото, но може да бъде прието в Италия за всякакви плащания за стоки и услуги, ако платецът и получателят се съгласят да използват тези ценни книжа като платежно средство."

"Модерната държава може да направи всичко, което избира като пари ... Ако държавата е готова да приеме предложените платежни средства като пари за плащане на данъци и други задължения към себе си, работата е свършена", пише американският икономист Абба Лернер в неговото есе за пари и данъчно облагане през 1947 г. на американския икономически преглед.

Ключовото условие е, че само държавата може да определи какво точно е подходящо за плащане на данъци. Две частни лица могат да се съгласят да използват всякаква форма на плащане, която им харесва (например криптовалута), но не могат да решат да използват избраните от тях средства за плащане, за да извършват плащания към хазната. Паричната единица, в която се плащат данъци, се определя само от държавата.

Ако италианската държава най-накрая се съгласи да приеме тези документи като плащане на данъци, тя ще изплати натрупания вътрешен дълг в размер на 52 милиарда евро към националните компании и домакинствата.

Според експертите икономическият ефект от емитирането на такива ценни книжа ще бъде същият като при чуждестранните инвестиции или заеми. След като получат правото да плащат данъци с мини-БОТ, компаниите ще могат да харчат повече пари за собственото си развитие. Въвеждането на данъчни "книжа" всъщност е едно и също нещо като намаляване на данъците. Няма съмнение, че доброто търсене на мини-BOT ще бъде гарантирано. И Рикардо Пулиси, икономист от университета в Павия, вижда мини-БОТ като „начин да се улесни напускането на Италия от Еврозоната“.

Милена Славкова
Милена Славкова Отговорен редактор
Новините днес