Полицията в Испания ще информира жените за миналото на техните интимни приятели, за да намали нивото на домашното насилие в страната. Затова разказва живеещата в Испания руска журналистка и блогърка Альона Бердова в своя канал Telegram, цитирана в руски медии, предаде БГНЕС.
Проблемът с насилието
„Насилието, основано на пола, е много голям проблем в Испания. Декември 2022 г. например беше най-лошият месец за страната от 20 години с 11 жени, убити за 28 дни. Испания има закон, забраняващ насилието срещу пола, но все още има пукнатини в системата, които изискват допълнително внимание, каза тогава министерството на равенството“, обясни Бердова.
За да се справи с тази неблагоприятна тенденция, Министерството на вътрешните работи реши по-плътно да защитава жените, които са малтретирани от партньора си, съобщава The Mayor.
„Сега, ако жертвата съобщи в полицията за насилието, извършено срещу нея, тогава полицаят ще й каже дали този агресор е нападал преди това други жени. Полицията ще информира жените, ако партньорът им е бил забелязан в подобни случаи на насилие с предишни партньорки през последните пет години. Така жените ще бъдат превантивно осведомени за потенциален насилник. Предоставянето на тази информация обаче ще има индивидуален характер“, сподели Альона Бердова.
Полицейските служители първо оценяват уязвимостта на потенциалните жертви и вероятността да бъдат изложени на риск от агресивност. Особено внимание ще се обръща на онези жени в базата данни, които са били жертвите на насилие на полова основа. Те ще могат разбират за миналото на своя човек веднага.
Информирането стана възможно благодарение на специален алгоритъм, наречен VioGén, който се използва в програма за борба с насилието, основано на пола в Испания. Правителството непрекъснато подобрява този механизъм и също така разширява базата данни.
Информирането стана възможно благодарение на специален алгоритъм, наречен VioGén, който се използва в програма за борба срещу насилието от мъжете. Правителството непрекъснато подобрява този инструмент и също така разширява базата данни
Как работи системата VioGén?
За да попадне профилът в базата данни, една жена подава изявление за нападението от партньора си. Първо полицаят заедно с нея попълва специален онлайн формуляр за инцидента. Отговорите се изчисляват автоматично с помощта на формула, която определя риска от повторение на насилието от страна на агресивния мъж. След като определи степента на заплаха, служителят взема решение за набор от мерки за защита на жената, добави блогърката.
При най-ниските резултати полицаите дискретно ще проверяват жената от време на време. При най-висок резултат полицаите ще издават паник бутон на жертвата и ще проследяват движението на насилника или ще охраняват къщата на жената. Полицията също така изпраща въпросници и оценка на риска на прокурорите и съдиите, които ще гледат делото.
„След първия контакт полицията се среща отново с жената, за да попълни втория формуляр и да прецени дали ситуацията се е влошила или подобрила. Този последващ контрол се извършва периодично и зависи от степента на риска. Например, има случай, при който агресорът е имал висок риск от рецидив, според VioGén. На мъжа е била закачена контролна гривна. Един ден полицията видяла сигнала на гривната да се движи бързо към къщата на жертвата. Полицаите нахлули в къщата точно навреме и спрели насилника да я задуши с възглавница“, разказа Бердова.
Към януари 2020 г. 600 000 случая са преминали през системата VioGén.
Но някои полицейски служители сляпо разчитат на резултатите от програмата, която все още може да подценява риска.
Заплаха за убийство: Може ли да ни защити МВР ефективно и какво да правим?