Ксенофобия и говорене, което се засилва в тази посока – това изглежда е резултатът, след като версията, че заради верска обида на тема ислям таджики са разстреляли десетки руски войници на полигон в Белгород набира сила.
Още: Австрия купува италиански изтребители
Още: "Разкаяни заради стореното": Лукашенко помилва осъдени за екстремизъм
Бившият председател на горната камара на руския парламент (Съвета на федерацията на Федералното събрание на Руската федерация), настоящ депутат и лидер на партия "Справедлива Русия" Сергей Миронов директно поиска с публикация в канала си в Телеграм мораториум върху даването на руско гражданство на граждани на Таджикистан. Миронов смята и, че частичната мобилизация е показала "систематичните провали" що се отнася до руската имиграционна политика и система. Той обвини руските военни комисари, че позволяват на хора, които са за заплаха за сигурността на Руската федерация, да стават част от руската армия и обвини комисарите, че държат "отворена вратата" за хора от Централна Азия.
Всичко това е само пореден щрих, който затвърждава оценката на Наталия Бугаяова за американския мозъчен тръст Институт за изучаване на войната (ISW), че руският президент Владимир Путин консолидира управлението около най-крайните елементи в Русия (например създателя на ЧВК Вагнер Евгений Пригожин и чеченския лидер Рамзан Кадиров, които обаче ще използват всяка възможност за собствено облагодетелстване, дори и за сметка на Путин) и разчита на малък брой абсолютно верни свои последователи (фанатици), за да поддържа фасадата на сила на властта си. А резултатите от подпалената от него война в Украйна вече разочароват все повече хора, включително и фанатиците, на които не може да осигури обещанието да свали режима на Володимир Зеленски и така да постави Украйна под руски контрол. Отделно е и разочарованието сред хората с власт, които искат силна Русия, способна да влияе на глобалния ред – с действията си Путин обаче все повече хвърля Руската федерация по пътя на сериозна изолация в световен мащаб, което я прави уязвима за всякакви външни влияние, включително на публично обявявани за „съюзници”.
Още: ВИДЕО как руската ПВО сваля Дядо Коледа: Абсурдът на войната на Путин (ОБЗОР)
Още: Гъста мъгла затруднява полетите във Великобритания
Всичко това обаче не значи неизбежен край за режима на Путин, предупреждава Бугаяова. Руските военно провали вероятно ще увеличат вътрешните проблеми, с които руският диктатор трябва да се справя, но западните лидери не бива да подценяват способността на Путин да мобилизира всички сили на властта си и чрез умела пропаганда да сплотява достатъчно голяма част от руснаците, за да се опази. И в миналото руският президент е разчитал на малка група хора, предимно от службите за сигурност, за да укрепва властта си – въпросът е, че сега Путин опитва да направи същото, облягайки се на хора, които си съперничат.
Военните действия в Украйна
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: България и Северна Македония през 2024 г.: Нищо за македонските българи
Още: Отнемат лекарските права на заподозрения за кървавата баня в Магдебург
Тактиката на Русия да поразява цивилни цели и обекти беше затвърдена през вчерашния ден. 10 ракетни, 18 въздушни удара и 76 атаки с ракетни системи за залпов огън (те имат по-малък обхват на стрелба) бяха нанесени от руската армия в над 10 украински области – Киев, Житомир, Харков, Днепропетровск, Кривой Рог (по украинска информация засега няколко области там са без ток, но около два часа след публикацията на този материал беше потвърдено, че подаването на ток е възстановено), Запорожие, Николаев, Одеса – това гласи сводката на Генералния щаб на украинската армия. В Енергодар частично няма ток. При тези атаки са използвани и 14 ирански дрона "Шахид-136", като 10 от тях са свалени от украинската армияНовият главнокомандващ на руската армия генерал Сергей Суровикин открито обяви, че това е част от стратегията – не бърза победа, а систематично унищожение, с което лека-полека Украйна да бъде пречупена.
В Харковска и Луганска област има твърдения на руското военно министерство за руски контраатаки и отново превзето селище, но основно руските сили са съсредоточени в защита на подстъпите към Сватово и Кремена – това е оценката в дневния доклад на ISW. Изглежда и, че руснаците искат да завземат колкото се може повече територия в агломерацията Северодонецк – Лисичанск, за да са по-подготвени за очаквана украинска атака откъм Лиман.
The battle for Kherson begins - the Russian public began to lose their nerve and are preparing for a new "gesture of goodwill". pic.twitter.com/BV8j2yB96d
Още: Атака с дронове удари жп линия и спря влакове във Воронежка област (ВИДЕО)
Още: Черна гора екстрадира криптопредприемач в САЩ
— ТРУХА⚡️English (@TpyxaNews) October 18, 2022
В Херсонска област украинският натиск за пробив към Берислав се засилва, което признават и руски източници – например телеграм канала "Рибар". Засега руснаците твърдят, че удържат, но е факт, че руската армия вече обяви като приоритет евакуация на цивилно население от Херсон. А украинското командване "Юг" съобщи, че руски диверсионен отряд е бил разбит при Нова Камянка, на около 40 километра североизточно от Берислав. Извършени са 100 артилерийски обстрела от украинците през последните 24 часа и са унищожени два руски военни склада близо до Берислав и един в Николаевска област. Има данни за експлозии в непосредствена близост до Херсон – между 4 и 6 километра от града. А поредни кадри със задръствания по Кримския мост (минава по един автомобил на 40 минути заради проверките) подсказват, че логистиката за руската армия през това съоръжение все още не е на 100% възстановена – руският зам.-министър на регионалното развитие Марат Хуснулин вече заяви, че подмяна на повредени части от Кримския мост ще има до края на 2022 година.
При Бахмут и Авдеевка промяна няма – тежки боеве, без решително превъзходство за която и да е от двете страни, като информацията е такава и от украинска, и от руска страна. Според украинския министър на отбраната Хана Маляр руснаците са си поставили за цел да завладеят Бахмут до края на октомври, но според ISW това е много малко вероятно.
Стана ясно и, че загиналите при сблъсъка на руски Су-34 с жилищна сграда в Ейск вече са 14.
ОЩЕ: Русия модернизира танкове, които България пенсионира преди 22 години (ВИДЕО)
The death toll in the crash of the Su-34 on a residential building in #Yeysk has increased to 14 people. pic.twitter.com/BfoMsEYxaI
— NEXTA (@nexta_tv) October 18, 2022