Екопротест на граждани, искащи чист въздух, блокира улиците на Скопие, предаде БТА.
Те носеха плакати „Какво дишат децата ви“, „Филтри за заводи не за инстаграм“, „Нарушавате конституцията! Тровите ни”, „Дават ли ви чист въздух от партията“, „И десни, и леви, всички се задушаваме”.
С възгласи „Искаме да дишаме, искаме въздух“ стотици жители на Скопие и на други градове на Република Северна Македония се включиха в протестното шествие. То започна от Министерството на околната среда и продължи до сградата на правителството.
Още: Евродепутати към Муцунски: Скопие не спазва споразуменията
Протестът беше организиран от екосдружението "Зелен и хуманен град". Участниците в него, част от които бяха с противогази, други с велосипеди, настояват за бързи и системни мерки за справяне със замърсяването на въздуха в Скопие, който от години е сред десетте най-замърсени градове в света през зимния сезон. Същите искания се отправят и за други градове на страната.
Организаторите обявиха, че всяка година между 3800 и 5000 души в Северна Македония губят живота си в резултат на вдишването на фини прахови частици (PM 2.5), а всяка девета смърт сред новородените в страната е свързана със замърсения въздух.
Още: Няма гориво: Скопие остана без градски транспорт (ВИДЕО)
„Тук сме да кажем „стига”, защото се превърнахме в еко-емигранти. Бягаме от въздуха в нашата татковина. Всяка година внасяме искания до правителството, до министерството за екология, до управата на Скопие, до парламента. Предложения, които могат да се въведат и се базират на наука. Не сме първата държава, която се сблъсква със замърсяване на въздуха. Съседни държави решиха този проблем, решиха го европейските държави, Китай го реши. Толкова ли не можем, една малка държава, да решим този горещ проблем?”, емоционално каза пред медиите Горан Йовановски, екоактивист от "Зелен и хуманен град".
Още: Тревожни новини: Всеки десети българин умира от мръсен въздух
Гражданите настояват за режим на движение на автомобилите, който да влезе в сила след превишаване на пределно допустимите стойности на замърсяване на въздуха, приемане на правилник за планиране, проектиране, изграждане на инфраструктура за придвижване с велосипеди, изграждането на мрежа от измервателни станции, обществените сгради и институции под юрисдикцията на правителството, градовете и общините да са задължени да инсталират фотоволтаични системи, а за домакинствата да бъдат предвидени субсидии за фотоволтаични системи.