Съветникът на украинския президент Володимир Зеленски - Михайло Подоляк - отрече Киев да е замесен във взривовете по тръбопровода "Северен поток", станали през септември 2022 г.
Още: Заподозреният за нападението в Магдебург е с повдигнати обвинения (ВИДЕО)
Още: Меркел е знаела, че Путин ще изнудва Европа с газ, но не е сторила нищо?
Заподозрените украинци
Позицията на 15 август дойде след разпространени медийни съобщения за ролята на самия Зеленски и на бившия главнокомандващ армията ген. Валерий Залужни, както и след като вече има посочени заподозрени украински граждани: Германската прокуратура издаде заповед за арест на украинец, заподозрян за взривовете по "Северен поток".
Германия е издала европейска заповед за арест на Володимир Ж. - украински инструктор по гмуркане, за когото се предполага, че е замесен във взривовете. Смята се, че мъжът - идентифициран от шведското издание Expressen като 44-годишния Володимир Журавльов - е пребивавал в Полша, но според полските власти е заминал за Украйна в началото на юли тази година.
Още: Германия се готви за хибридна атака от Русия
Още: По-малко от 10 дни по-късно: Позната руска петролна рафинерия пак гори (ВИДЕО)
Още: Кой взриви "Северен поток": На фокус излезе конкретен украински офицер
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Албания казва край на ТикТок, но все още не завинаги
Още: Германската полиция разкри подробности за нападението в Магдебург
За заподозрени се смятат и най-малко двама други украински граждани - мъж и жена, става ясно от разследване на германски медии. В отделен материал The Wall Street Journal (WSJ) пише, че шестима души, включително обучени цивилни водолази, са извършили операцията, докато са плавали в Балтийско море с малка наета яхта.
"Подобно деяние може да бъде извършено само с големи технически и финансови ресурси. А кой е притежавал всичко това по време на взрива? Единствено Русия", заяви Подоляк в писмен коментар за Reuters.
Още: Шест страни ще защитават Северно море от саботажи
Още: 36-годишна дама оглави новото исландско правителство (СНИМКА)
Още: Взривове в търговски центрове в Москва, експлозия и в Санкт Петербург (ВИДЕО)
Има ли участие Зеленски?
WSJ също така твърди, че според неразкрити официални източници президентът Володимир Зеленски първоначално е одобрил операцията по саботаж на "Северен поток". По-късно обаче е наредил тя да бъде прекратена, смята американското издание.
Снимка: iStock
Накратко - то твърди, че нидерландското разузнаване разбрало за готвената операция, уведомило ЦРУ, а американците запознали със случващото се колегите си в Германия. В същото време ЦРУ поискало от Зеленски да спре планираната акция и той наредил това на Залужни. Генералът обаче не се подчинил, твърди WSJ в материала си, който няма как да бъде проверен по независим път.
Още: Операторът на "Северен поток" съди застрахователите заради взривовете по тръбопровода
Макар че германското разследване сега се фокусира върху Залужни и неговите помощници, разследващите не разполагат с доказателства за тяхното участие, които биха могли да бъдат представени в съда.
Залужни, който сега е посланик на Украйна във Великобритания, отхвърли обвиненията като "провокация" в коментар за WSJ.
Михайло Подоляк заяви, че "Украйна няма нищо общо с експлозиите на "Северен поток" и че Киев няма какво да спечели от тях.
Още: Дания потвърди: Руски кораб е минал край "Северен поток" дни преди взрива
Историята на "Северен поток" и взривовете
Взривовете станаха на 26 септември 2022 г. в три от четирите тръби на газопровода "Северен поток 1" и "Северен поток 2", свързващи Русия с Германия през Балтийско море. Германия, Дания и Швеция започнаха свои собствени разследвания на инцидента. Последните две държави ги прекратиха по-рано тази година. Западът и Украйна неколкократно са си разменяли обвинения с Русия във връзка с експлозиите.
Още: Полша крие ключови доказателства за взрива на "Северен поток"?
Изграждането на "Северен поток 2", което започна през 2018 г., беше подложено на остри критики от страна на САЩ, Украйна и други европейски държави. Новият газопровод заплашваше да задълбочи енергийната зависимост на водещата икономика на ЕС от Русия. Макар и завършен през 2021 г., газопроводът така и не беше пуснат в експлоатация. Германският канцлер Олаф Шолц спря сертифицирането му през февруари 2022 г., малко преди началото на руската инвазия в Украйна.
Още: Швеция спря разследването на взривовете по "Северен поток" - причината не е липса на заподозрян