Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Има ли опасност наистина Facebook да се оттегли от най-доходоносния си пазар - Европа?

08 февруари 2022, 15:32 часа • 8989 прочитания

Както вече стана известно гигантът Meta предупреди в годишния си доклад, че обмисля спирането на Facebook и Instagram в Европа, ако не се постигне договореност относно преноса на потребителските данни на неговите сървъри в САЩ.

От компанията посочиха, че ако не бъде приета нова трансатлантическа рамка за трансфер на данни, те не могат да продължат да разчитат на SCC (стандартните договорни клаузи) или на алтернативни средства за трансфер на данни от Европа към Съединените щати, и съответно повече няма да са в състояние да предлагат „редица от най-значимите си продукти и услуги, включително Facebook и Instagram“. От компанията добавиха, че това ще се отрази неблагоприятно на техния бизнес и финансово състояние, но истината е, че от тези действия ще пострадат и значителен брой фирми, които разчитат да достигат до потенциалните си клиенти чрез двете социални платформи. Данните са от основно значение за рекламния бизнес (но и не само), който генерира почти всички милиарди долари приходи на компанията.

В момента регулаторите в Европа изготвят нова законодателна рамка, която ще регламентира как потребителските данни на гражданите на ЕС могат да се прехвърлят през Атлантика. Но мнението на евродепутата Аксел Вос, например, е, че Meta не може просто да изнудва ЕС да се откаже от своите стандарти по отношение на защитата на данните. В свой туит той предупреди, че от това по-скоро би загубила самата компания.

Това не е първият път, в който американският технологичен гигант заплашва да забрани услугите си. През 2020 г. от Facebook заявиха, че ще блокират потребителите, както и издателите в Австралия от споделяне на новини, заради предложения закон, принуждаващ компанията да заплаща на медиите за споделянето на техните статии.

Що се отнася до Стария континент през юли 2020 г. Съдът на ЕС постанови, че стандартът за трансфер на данни между европейската общност и САЩ не защитава адекватно поверителността на информацията, касаеща европейските граждани. На практика те нямат ефективен начин да оспорят наблюдението на американското правителство, според заключението на магистратите. В момента европейските регулатори все още преработват регламента за това как европейските данни се прехвърлят в САЩ, след като преди година и половина предишното споразумение за Privacy Shield с Вашингтон беше обявено за невалидно.

От Европейската комисия заявиха, че преговорите с Вашингтон са се активизирали, но е нужно време предвид сложността на обсъжданите въпроси и „необходимостта от намиране на баланс между неприкосновеността на личния живот и националната сигурност“, пише говорител на Комисията в изявление, цитирано от Bloomberg.

Все пак пристрастените към Facebook и Instagram потребители трябва да са наясно, че е малко вероятно Meta да ги изтегли от един от най-доходоносните си пазари, независимо от напрежението между компанията и европейските законодатели.

„Нямаме абсолютно никакво желание или планове да се оттеглим от Европа, но простата реалност е, че Meta и много други компании, организации и услуги разчитат на трансфер на данни между ЕС и държавите заедно, за да оперират глобални услуги“, посочи говорител на компанията пред Cityam.

Не на последно място причината може да бъде и фактът, че за пръв път в 18-годишната история на компанията отчетоха спад на ежедневните активни потребители във Facebook, тъй като по-младите потребители все повече се насочват към конкурентни платформи. Отгоре на всичко преди дни Meta реализира и загуби от стойността на акциите си на борсата на стойност над 230 милиарда долара, което е рекордна загуба за ден на американска фирма.

Експерт: Фейсбук няма да бъде спрян в Европа, никой не е притеснен

Елена Страхилова
Елена Страхилова Отговорен редактор
Новините днес