Решението, взето в края на миналата година, във връзка с влизането на Румъния и България в Шенгенското пространство е "много, много важно", това заяви европейският комисар по вътрешните работи Илва Йохансон, предаде Аджерпрес.
Още: Жертвите на нападението срещу коледния базар в Магдебург станаха пет
Още: Печен плъх върху руините на Кремъл: Нека Путин проведе дуела си със Запада в Москва
Представителят на ЕК направи тази оценка преди неформалната среща на европейските министри на вътрешните работи, организирана в двореца "Егмонт" в Брюксел от белгийското председателство на Съвета на ЕС.
Голямо постижение
Още: Обща инициатива: Без гранични проверки между Гърция, България и Румъния
"Тази среща ще бъде повод да си припомним големите постижения от края на миналата година. Голямо постижение, историческо, а сега, по време на белгийското председателство на Съвета на ЕС, ще се съсредоточим върху изпълнението. Ще разгледаме и голямото постижение по отношение на достъпа на Румъния и България до Шенген, постигнато в последните дни на испанското председателство на Съвета на ЕС. Това също беше много, много важно", каза Йохансон.
Още: Нараства броят на загиналите и ранените от кървавата баня в Магдебург
Още: Няма пострадали българи при атаката на коледен базар в Германия
ЕС гласува в края на 2023 г. да отпадне контролът за България и Румъния по въздушните и морските граници с държавите от Шенгенското пространство.
За какво говорят европейските вътрешни министри
Основните теми на неофициалната среща са миграцията, борбата с трафика на наркотици, дезинформацията и положението на украинските граждани, които пристигнаха в Европейския съюз, след като бяха принудени да напуснат страната си поради непровокираната и неоправдана агресия, предприета от Русия срещу Украйна на 24 февруари 2022 г.
Още: "Критик на исляма": Какво знаем за нападателя от кървавата баня в Магдебург
Още: Терминатор: Украински роботи с картечници и бомби атакуваха руски позиции (ОБЗОР - ВИДЕО)
Още: Шефчович: България и Румъния в сухопътен Шенген до края на годината
Проблемът с дезинформацията
От друга страна, тя подчерта, че е важно да се види как правоприлагащите органи подхождат към проблема с онлайн дезинформацията, особено с помощта на изкуствения интелект.
Още: Гърция затяга контрола по пътищата
Още: Руски удар по онкоболница в Херсон. Дронове рушат жилищни сгради в Украйна и Русия (ВИДЕО)
Темата беше засегната и от белгийския министър на вътрешните работи Анелис Верлинден. Според представителя на белгийското председателство на Съвета на ЕС онлайн дезинформацията представлява заплаха за демокрацията в държавите - членки на Европейския съюз, и за да се води борба с това явление, е необходимо създаването на необходимите инструменти, както и инвестиции в превенцията.
Инвестиции в превенция
Още: Илхан Кючук: Влизането само по въздух и море в Шенген не беше целта, дефинирана пред всички нас
"Смятам, че феноменът дезинформация трябва да се разглежда на две нива. Първо, трябва да предоставим на полицията и службите за сигурност необходимите инструменти за противодействие на дезинформацията и фалшивите новини. Трябва да обменяме добри практики и да се учим от технологична гледна точка. Второ, трябва да инвестираме в превенция. Важно е гражданите, особено младите хора, да осъзнаят, че не цялата информация и новини, които виждат на екрана на компютъра и се популяризират от алгоритмите, са верни, затова трябва да обучим нашите граждани да бъдат наясно с онлайн дезинформацията", заяви Верлинден.