Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Икономика на червено: Не е нужно да си икономист, за да разбереш, че идва много тежка зима

24 септември 2022, 16:00 часа • 6491 прочитания

Рядко германските икономисти и правителствени съветници са били толкова единодушни. Днес всички те знаят: Германия е изправена пред изключително тежка зима. И това не е метеорологична прогноза, а икономическа. Икономиката ще е на червено, растежът ще се забави. За подобно пророчество дори не е необходима диплома по икономика, достатъчен е и единствено здравият разум.

Погледнете например ужасяващото число, което беше разпространено миналия вторник. Производствените цени в Германия (критерий, който в нормални времена не интересува никого, само че днешните времена са всичко друго, но не и нормални) са се повишили с почти 46% през август в сравнение със същия месец на миналата година. Това се случва за първи път от 73 години насам - т.е. откакто се водят статистики за този показател. Въпросните производствени цени показват колко приблизително трябва да плати дадена компания за продуктите, които са ѝ необходими, за да произведе своите стоки. А това се използва като надежден индикатор за по-нататъшния ход на инфлацията. При това положение е ясно, че подобрение скоро няма да има.

Вървим към стагфлация

В цял свят централните банки се борят срещу драстичното повишение на потребителските цени и съпътстващото го обезценяване на парите. И, разбира се, най-добрият начин за борба срещу инфлацията е да се ограничи или спре прегряването на икономиката. Но дори и това може да доведе до рецесия. Да си спомним за Съединените щати преди 40 години, когато тогавашният уважаван председател на Федералния резерв Пол Волкър успя да се пребори с упоритата стагфлация (т.е. инфлация плюс икономическа стагнация - най-грозната сестра на рецесията) единствено за сметка на сериозен икономически спад. Логично е да се предвиди, че и този път ще се наложи същото. Ние всъщност вървим точно към подобна стагфлация.

Разбира се, драстичното поскъпване на най-различни продукти се дължи, освен на продължаващите проблеми в световните вериги за доставки, и на екстремното покачване на цените на енергията. Това на практика е вторият фронт, който откри господарят на войната Путин. Той използва петрола и най-вече газа като свое оръжие - нещо, което дълго време никой не искаше да си представи. С това той иска да предизвика разделение сред европейските държави и обществата. Надява се да предизвика социални вълнения. Залага на сценария, че европейците ще се надигнат срещу правителствата си и ще ги обвинят, че само удължават войната, доставяйки оръжие на Украйна и по този начин допринасят за поскъпването на цените на енергията.

Голямо изпитание за Европа

В Берлин, Париж, Лондон и други места обаче властите се противопоставят решително тъкмо на подобен възможен развой. Франция и Великобритания слагат тавани на цените на енергията, а в Германия национализират компании, търгуващи с газ.

В същото време хората в Германия се питат що е то газова добавка и ще успеят ли да плащат и нея на фона на така или иначе ужасяващите цени на газа. Страната прие пакети с помощи за милиарди. Но те носят само частично облекчение. А и ситото е доста широко и парите не отиват само в джоба на крайно нуждаещите се.

Не бива да се залъгваме: истинското изпитание тепърва предстои - и за германците, а и за всички европейци. Защото предстои нов скок на цените на всички възможни продукти заради повишените производствени цени, сметки, които вече не могат да бъдат покривани и които ще доведат до фалита на компании. Цялата тази спирала на ужаса ще започне да се завърта едва през следващата година. Тази седмица генералният секретар на ООН Антониу Гутериш обобщи ситуацията така: "На хоризонта се задава зима на недоволството".

Именно тогава европейската солидарност ще има решително значение. И ако Европа успее да премине с не особено големи щети през зимата, има вероятност след това нещата отново да потръгнат. Вероятно много бавно, но - и това е добрата новина - без газа на Путин.

 

Източник: Дойче веле

Георги Петров
Георги Петров Отговорен редактор
Новините днес