Премиерът на Словакия Роберт Фицо обяви, че воденото от него правителство няма да ратифицира Истанбулската конвенция, докато са налице съмнения относно нейното съответствие с Конституцията на страната.
Това отбелязва електронното издание The Slovak Spectator.
Изявлението на Фицо бе направено след серия протести, един от които – организиран в северния град Твърдошин. Но правителството в Братислава има алтернативно решение – Фицо предложи да бъдат приети национални закони, които биха засилили защитата на жените от домашно насилие.
„Всяко насилие срещу жени е неприемливо и няма място в нашето общество", категоричен бе словашкият премиер, като добави, че защитата на правата на жените е особено важна във време, когато мигрантите стават все по-голяма част от европейско население и носи със себе си „културни и социални модели от техните страни на произход", включително възприемането на жена като подчинено човешко същество.
„Аз съм против появата на компактни мюсюлмански общности в Словакия по принцип. Тези общности не могат да запазят навиците, които Европа и нейните християнски исторически корени отхвърлят като грешни и несправедливи", заяви Фицо, цитиран от Фокус.
На 22 февруари църквите в Словакия издадоха съвместно изявление, в което се противопоставиха на Истанбулската конвенция и призоваха правителството да оттегли документа. Религиозните представители, подобно на Фицо, определиха конвенцията като „противоречива".