Крайнодесен и проруски кандидат изненадващо води на първия тур на президентските избори в Румъния, а според предварителните резултати неговият проевропейски съперник е на второ място.
При 96% преброени гласове ултранационалистът Калин Джорджеску има 22% подкрепа, а министър-председателят Марчел Чолаку - 20%, според Централното избирателно бюро.
Силното представяне на Джорджеску, който няма собствена партия и води кампанията си предимно в социалната мрежа TikTok, беше най-голямата изненада на изборите в северната ни съседка. Почти сигурно е, че независимият кандидат и Чолаку отиват на балотаж на 8 декември. Дясноцентристкият кандидат Елена Ласкони е трета с 18% на този етап. Избирателната активност е около 51%.
Още: Чолаку: Искам да завърша мандата си с решението за Румъния в сухопътен Шенген
Какво обещава Джорджеску?
Вторият тур ще постави дилема пред милиони румънци, които са гласували за други кандидати. Кои са те, вижте тук: При 86% преброени гласове: Независим кандидат изпреварва премиера на президентските избори в Румъния.
Един от вариантите е да се обединят около популиста социалдемократ Чолаку, който ще продължи прозападния път на Букурещ. Алтернативата е да се подкрепи Джорджеску, който е обещал да запази "суверенитета на Румъния".
„35-годишната икономическа несигурност, наложена на румънския народ, днес се превърна в несигурност за политическите партии“, каза той в първата си реакция след затварянето на избирателните секции и нарече резултата „невероятно пробуждане“ на румънския народ.
Снимка: Facebook.com/Călin Georgescu
Джорджеску, който е изключително религиозен и националистически настроен, водеше кампания за намаляване на зависимостта на Румъния от вноса, подпомагане на земеделските производители и увеличаване на вътрешното производство на храни и енергия.
Войната в Украйна: спорна позиция
Той също така твърди, че ЕС и НАТО не представляват правилно румънските интереси и смята, че войната на Русия в Украйна е манипулирана от американските оръжейни компании.
През 2022 г. Джорджеску заяви, че американският противоракетен щит, разположен в южното румънско село Девеселу, е част от политиката на конфронтация, а не е мирна мярка. Същото твърди и руският диктатор Владимир Путин, издирван от Трибунала в Хага за отвличане на украински деца.
Тогава Джорджеску също заявяваше, че няма подкрепа от страна на Москва, но се чувства близък до нейната култура. През 2022 г. той описа Путин като „човек, който обича страната си“, припомня Politico.
Освен това каза, че се възхищава на Унгария, защото тя умеела да води международни преговори. Припомняме, че правителството на Виктор Орбан в Будапеща опитва да се позиционира като посредник за мир между Русия и Украйна, но без да споменава, че зачита исканията на Киев за териториална цялост.
Кой всъщност е Джорджеску?
Калин Джорджеску е университетски преподавател и международен консултант по въпросите на устойчивото развитие, който повече от 10 години работи за различни организации на ООН. Той е бил специален докладчик в Службата на Върховния комисар на ООН по правата на човека.
Джорджеску, който е на 62 години, използваше TikTok, за да събере около себе си гласоподаватели. „Успя да ги убеди чрез комбинация от месианска реч, поднесена по елегантен начин, така че да се възползва от разочарованието на хората“, казва политическият анализатор Раду Магдин.
Джорджеску си навлече остри критики заради предишни свои коментари в подкрепа на румънското фашистко легионерско движение от 20-и век, но отхвърли обвиненията, че е антисемит.
През последното десетилетие за него няколко пъти се говореше като за потенциален министър-председател от различни партии.
Кампанията в Румъния беше съсредоточена главно върху нарастващите разходи за живот, тъй като страната е с най-голям дял на хората, застрашени от бедност в ЕС, пише BBC.
Президентът в Румъния има предимно символична роля, но значително влияние в области като външната политика.
Още: „Спрете да превръщате Полша в Украйна“: Шествие на десетки хиляди крайнодесни във Варшава