Списъкът на политическите затворници, които бяха освободени от руските затвори в рамките на безпрецедентната размяна между Москва и Запада, първоначално се е различавал от този, който в крайна сметка беше приет. Това заяви в интервю за руската служба на BBC българският разследващ журналист Христо Грозев, включен в списъка на "чуждестранните агенти" в Русия и издирван от местното МВР.
Още: Тръмп: Нови санкции срещу Русия, ако Путин не преговаря за мир в Украйна
Още: Поредна размяна на дронове между Украйна и Русия (ВИДЕО)
Грозев, който е ключова част от екипа на разследващата медия Bellingcat, е участвал в подготовката на размяната, осъществена на 1 август в Анкара.
Припомняме, че диктаторът Владимир Путин пусна най-големия опозиционер на режима му, останал жив - Владимир Кара-Мурза, а също така Иля Яшин, американския журналист Еван Гершкович, бившия американски морски пехотинец Пол Уилън, журналистката от "Свободна Европа" Алсу Курмашева и др. - общо 16 затворници. В обратна посока поеха 8 души, както и две деца - на руските шпиони Дулцеви, които излежаваха присъди в Словения.
Още: Децата на освободени шпиони на Кремъл не знаели, че са руснаци, нито кой е Путин (ВИДЕО)
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 22.01.25 - Краят на войната е приоритет за Тръмп, увери Рубио
Още: Сиярто: България ще осигури транзита на газ за Унгария
Разликата в списъците
Христо Грозев ракзаза, че първоначалният списък за размяна е включвал руския журналист от вестник "Комерсант" Иван Сафронов, който е осъден на 22 години по обвинение в държавна измяна.
Според българския журналист Москва, чрез "неофициален канал за комуникация", е предложила да замени Сафронов с германския гражданин Демури (Дитер) Воронин. Той също е обвинен в държавна измяна, фигурираща в един от епизодите на делото "Сафронов" - твърди се, че журналистът е можел да му предаде файлове с класифицирана информация за военно-техническото сътрудничество на Русия с няколко държави. Воронин бе осъден на 13 години затвор. В крайна сметка той беше пуснат на свобода от режима в Кремъл.
Още: Стивън Сегал и историята на избити украински военнопленници: Украинец не му е спестил нищо
Още: Белгийски съд отхвърли делото срещу Фон дер Лайен за ваксините
В същото време, според Грозев, германските власти не са знаели нищо за Демури Воронин. Руската служба на BBC е поискала коментар от германските власти и все още очаква отговор.
Още: Еван Гершкович със смело предложение към Путин минути преди да бъде освободен (ВИДЕО)
Още: Киев работи усилено за уреждане на среща между Зеленски и Тръмп
Още: Румъния подписва през февруари договора за нов комплекс Patriot
Медията, заедно с изданието "Проект", признато за нежелана организация от руските власти, установи по-рано, че наказателното дело срещу Сафронов е пряко свързано с неговата журналистическа дейност. Информацията, за която той е обвинен, че е предал на Воронин, е била обществено достояние.
Списък върху салфетка
Първият списък на руски затворници, които биха могли да бъдат включени в размяна между Русия, САЩ и Германия, е написан от Христо Грозев на салфетка по време на среща във Виена с представителя на Държавния департамент на САЩ за освобождаване на заложници Роджър Карстенс. В крайна сметка не всички от посочените лица са освободени.
Снимка: Getty Images
"Времената се промениха. Някои от хората, които са били на тази салфетка, са били освободени или са избягали, други по-късно са били арестувани, а някои, които са били включени, сега не ги виждаме в списъка. А това означава, че руската страна е отказала да ги освободи", обяснява Грозев.
Още: След размяната: Стана ясно къде е най-големият жив опозиционер на Путин (ВИДЕО)
През последните шест месеца журналистът не е получавал информация за преговорите и поради това не знае обстоятелствата, при които списъкът е бил променен.
Според него в първоначалния списък са били включени също бившият московски общински съветник Алексей Горинов (осъден на 7 години затвор в наказателна колония от общ тип за разпространение на "военни фалшификати") и бившият технически директор на канала "Навални LIVE" Даниил Холодни (осъден на 8 години затвор в наказателна колония от общ тип за екстремизъм).
Според Грозев адвокатите на Алексей Навални също са били предложени за списъците за размяна. Нито един от тях не е попаднал в окончателния вариант.
Още: Христо Грозев: Русия страда от раздор и вътрешно разделение
Можеше ли Навални да бъде разменен, ако бе жив?
Навални почина на 16 февруари 2024 г. в наказателна колония в Харп, близо до Полярния кръг. След смъртта му се заговори, че се е обсъждала размяна на затворници, включително с неговото име.
Самият Грозев участваше дейно в каузата на Алексей Навални, като му помогна да разкрие хората от руските служби, които го отровиха по време на вътрешен полет в Русия през лятото на 2020 г. Българският журналист участваше и в документалния филм "Навални", който спечели "Оскар".
Христо Грозев заяви, че не може да си представи ситуация, "в която Навални случайно да е починал няколко седмици преди размяната". "Теоретично е възможно Путин да не е искал това, но да не е успял да предаде новото си решение, което да замени заповедта за убийството му (на Навални). Това е възможно. Хора, близки до Кремъл, казват, че често се случва Путин да не дава достатъчно ясни инструкции и определен намек може да бъде възприет неправилно", казва Грозев в интервюто.
В отговор на въпрос как напредва разследването на смъртта на Навални, журналистът заяви, че за него отговаря началникът на следствения отдел на Фонда за борба с корупцията (обявен за екстремистка организация в Русия) Мария Певчих и той ще помага "при необходимост".
Грозев допълни, че сега е станало много по-трудно да се проведе такова разследване, отколкото през 2020 г., когато бе отровен Навални, защото "ФСБ вече знае как търсим информация - те започнаха не само да крият, но и да подменят информацията". Затова и той, и отделът на Певчих сега са много по-предпазливи по отношение на всякакви данни.
Прогноза на Христо Грозев: Ще има нова размяна
Според Грозев руският политик Иля Яшин не е искал да бъде освободен от затвора и да напусне страната и "очевидно" е бил добавен в списъка за размяна от Русия.
Българският журналист предполага, че ще има нова размяна на затворници между Русия и западните страни. Според него има затворени хора за нов обмен както в Русия, така и на Запад.
Още: Размяна: Путин пусна най-важния политически затворник, останал след Навални
"Има очевидна (руска) терористична кампания, която се подготвя и чиито представители вече са арестувани, а някои са заминали и не са арестувани в Европа. Но съм сигурен, че ще има още арести", каза той.
В същото време Грозев не е сигурен, че сред арестуваните на Запад може да се появи фигура на нивото на агента на ФСБ Вадим Красиков, за когото се смята, че е лично познат на Путин и чието освобождаване е изиграло особена роля за руския диктатор. Красиков излежаваше доживотна присъда в Германия за убийството на чеченски полеви командир насред Берлин.
"Но процесът на преговори се е доказал и ще има втора размяна", каза все пак Грозев.
Още: Убиецът Вадим Красиков е на свобода: Путин бил готов на всичко, за да си го върне? (ВИДЕО)