Изключително спорният закон за "чуждестранните агенти", вдъхновен от Русия, окончателно влезе в сила в Грузия.
Още: Взрив, експлозия - съдбата на голям руски оръжеен склад в Новочеркаск (ВИДЕО)
Още: След разлива: Мъртви делфини изплуваха в Новоросийск (ВИДЕО)
Той бе приет от местния парламент на 14 май, след като бе прокаран от управляващата партия "Грузинска мечта". Законопроектът доведе до масови протести и тежки сблъсъци между проевропейски настроените граждани и полицията, но нито това, нито ветото на президента Саломе Зурабишвили не спря одобряването на законопроекта.
Още: Край: Грузия тръгна по пътя на Русия въпреки кървавите сцени (ВИДЕО)
Днес, 3 юни, законът беше подписан от председателя на грузинския парламент Шалва Папуашвили и така вече е в сила.
Още: Финландският премиер: Русия е постоянна заплаха за ЕС
Още: След нападението в Казан: Путин се закани с унищожителен отговор
Какво предвижда законът за "чуждестранните агенти"?
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Нападателят от Магдебург: Незабележим и потаен
Още: Заподозреният за нападението в Магдебург е с повдигнати обвинения (ВИДЕО)
Законът предвижда регистрирането на нестопански (нетърговски) юридически лица и медии като организации, осъществяващи интересите на чужда сила, ако те получават над 20% от приходите си от чужбина. Който откаже да се регистрира, ще понесе последствия незабавно - имуществото му в юрисдикцията на Грузия ще бъде конфискувано, заплаши главният секретар на "Грузинска мечта" Каха Каладзе. Каладезе е доста известно име на феновете на футбола - беше доста години защитник на "Милан", в първите 10-тина години на XXI век.
Още: В Грузия събират пари за арестуваните от протестите заради чуждестранните агенти
Според закона всеки, който се счита за „организация, осъществяваща интересите на чужда сила“, трябва да бъде вписан в публичния регистър в едноименна база данни и е под риск от глоби. По време на регистрацията ще бъде необходимо да се отрази полученият доход. В същото време организациите ще имат задължението да попълват финансова декларация всяка година. Това се счита от мнозина за образец на руския закон, с който диктаторът Владимир Путин разчисти всякаква вътрешна обществена съпротива.
Още: Германия се готви за хибридна атака от Русия
Още: Докато се разправя с чуждите агенти, грузинският Путин се грижи за парите си, като сменя закона
И през 2023 г. имаше опит за прокарване на закона в Грузия, но той бе неуспешен. Тогава официални представители на ЕС и САЩ предупредиха, че демократичните институции в страната отслабват.
Грузия получи статут на страна кандидатка за членство в ЕС през декември 2023 г., но в доклад на Форума на гражданското общество на Източното партньорство на ЕС от следващия месец се посочваше, че страната е постигнала ограничен напредък в необходимите реформи и има риск да поеме по пътя на Русия. Европейската перспектива за Тбилиси е в голям риск, докато ЕС и САЩ заплашиха страната със санкции.
Още: "Закон в руски стил": САЩ предупреди Грузия за последствия
Опозиционери и активисти бяха бити от силите за сигурност в Грузия, но и това не спря управляващите: "Правителството ни пребива, но Грузия няма да стане Русия": Говорят грузински опозиционери (ВИДЕО)