Грузинският премиер Иракли Гарибашвили заяви, че решението на Русия да започне пълномащабна инвазия в Украйна е "отчасти" мотивирано от стремежа на Киев към НАТО.
"Не искам да спекулирам, не искам да цитирам изявленията на руското правителство. Но една от причините беше желанието на Украйна да стане член на НАТО. Затова виждаме последствията", заяви Гарибашвили, цитиран от Kyiv Independent, по време на форума GLOBSEC 2023 в словашката столица Братислава, където участва и Кирил Петков.
Ето и доклада на GLOBSEC за 2023: Българите с най-позитивно възприятие за Путин, над 50% смятат, че САЩ ни тласкат към война
Руските официални лица отдавна се противопоставят на присъединяването на Украйна към военния алианс, твърдейки, че това ще "отслаби" Москва. В резултат на това перспективата за разширяване на НАТО е цитирана като опит за оправдаване на руското нахлуване в Украйна - въпреки факта, че Русия няма контрол върху политическите решения на друга суверенна държава.
Грузия отдавна се стреми към членство в НАТО, като същевременно около 20% от територията ѝ е окупирана от Русия.
Руската инвазия в Украйна също доведе до разширяване на НАТО, като в началото на април към военния съюз официално се присъедини някога неутралната Финландия. Кандидатурата на Швеция за членство също е в ход.
Няколко грузински официални лица предизвикаха безпокойство през последните седмици във връзка с коментарите си относно Русия. Председателят на грузинския парламент Шалва Папуашвили заяви в интервю на 29 май, че перспективата за възстановяване на дипломатическите отношения с Русия не е "политика на отстъпки", а по-скоро "стратегическа политика на търпение".
"Опитваме се да избегнем провокациите и различните заплахи, включително тези, идващи от Русия. Ние не даваме нищо на никого, не се пазарим за нищо. Нашата основна цел е обединението на страната и европейската интеграция. За постигането на тези цели от съществено значение са мирът и икономическият напредък", добави Папуашвили.
В интервю на Катарския икономически форум на 24 май премиерът Гарибашвили се обяви против всякакви мерки, насочени към ограничаване или пълно прекъсване на търговията между Грузия и Русия, като заяви, че това няма да се отрази значително на руската икономика.
Данните на Националната статистическа служба на Грузия показват, че търговският оборот между Грузия и Русия е достигнал 2,5 млрд. долара през 2022 г., което превръща Москва в един от основните търговски партньори на Тбилиси - заедно с Китай и Азербайджан.