В четвъртък Google съобщи, че е сключила "ключова" сделка с редица германски медии за заплащане на използването на тяхното съдържание онлайн.
Още: Немското разузнаване: През 2030 г. Русия подготвя нападение срещу НАТО
Още: Милиони на улицата, арести, обвинения: Къде е бъдещето на Турция? (ВИДЕО)
Това е първото споразумение с издатели в Германия, след като страната прие закон за т.нар. сродни права, разработен въз основа на директива на ЕС за авторското право, който е в основата на множество спорове между интернет гигантите и медиите относно заплащането за използването на онлайн новини и друго съдържание.
В сделката с американската технологична компания участват германските вестници „Цайт“, „Ханделсблат“, „Тагесшпигел“, както и седмични списания като „Шпигел“, „ВирчафтсВохе“, „Мениджър мегазин“ и др.
"Както за нас, така и за нашите партньори, тези споразумения за авторски права представляват крайъгълен камък в укрепването на успешните партньорства", заяви Google в публикация в блога си, като добави, че продължава да води разговори и с други издатели.
Още: За 2 млрд. долара: Полша договори със САЩ логистична поддръжка за "Пейтриът"
Още: Невидимите слабости в стабилната система на Путин
"Платформи като Google са важни партньори за нас, не на последно място, защото те осигуряват голям трафик към нашите уебсайтове и ние можем да използваме този обхват в търговска насока", заяви Райнер Есер, управляващ директор на издателската група, която стои зад германския седмичник „Цайт“.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Втори път за два месеца: Обща стачка блокира Белгия
Още: В синхрон с Путин: Главната прокуратура на Русия иска изваждане на талибаните от списъка с терористи
Двете страни са намерили "взаимноизгодно решение", заяви в изявление управляващият директор на „Шпигел“ Щефан Отлиц.
Подробности за размера на сделката не бяха дадени.
Световните технологични гиганти - предимно американски - са се сблъсквали с широк кръг спорове с Брюксел и държавите-членки на ЕС, свързани с данъчното облагане, злоупотребата с господстващо положение на пазара, въпроси, свързани с неприкосновеността на личния живот, както и с печеленето на пари от журналистическо съдържание, без да се споделят приходите.
Още: Фицо със скандален разказ: Урсула ми се кара половин час и каза, че съм пълен идиот (ВИДЕО)
Още: Украинските военни ще получат 15 хиляди робота през 2025 г.: Огромен ръст в сравнение с 2023 г.
За да се справи с този проблем, директивата на ЕС създаде форма на авторско право, наречена сродни права, която ще позволи на медиите да изискват компенсация за използването на тяхното съдържание.
Германските законодатели въведоха директивата в страната през юни, а споразумението следва подобни сделки в други държави от ЕС и с други технологични компании.
В сряда АФП и Google обявиха петгодишно споразумение, според което интернет гигантът ще плаща за съдържание от информационната агенция.