Съветът на икономическите консултанти на германското правителство заяви в сряда, че очаква най-голямата европейска икономика да се свие с приблизително 2% през първото тримесечие на тази година поради съществуващите рестриктивни мерки за ограничаване на коронавирусната пандемия.
Още: Ал Бано: „Поканиха ме в Русия да пея за края на войната - ще бъде най-късно през октомври“
Още: Русия бомбардира руснаци, подготвени за евакуация от украинската армия (ВИДЕО)
Съветът намали прогнозата си за растеж на брутния вътрешен продукт на Германия за цялата 2021 г. до 3,1% от преднина оценка за експанзия от 3,7 на сто. Очаква се икономиката да достигне предкризисното си ниво към края на 2021 или началото на 2022 г. и да нарасне догодина с 4 на сто.
"Най-големият риск в посока надолу остава развитието на коронавирусната пандемия. Въпросът колко бързо икономиката може да се нормализира, зависи главно от напредъка на ваксинацията", се посочва в изявление на икономическите консултанти на правителството, цитирано от Ройтерс.
Икономистите обаче предупредиха, че решение на Германия и няколко други европейски държави за спиране на ваксината срещу Covid-19 на AstraZeneca може да забави напредъка в постигането на колективен имунитет и да отложи надеждите за облекчаване на противоепидемичните ограничителни мерки, което облекчаване е необходими за стабилно икономическо възстановяване през второто тримесечие.
Още: На косъм от разлив в морето: Проблем с тръбопровод в Гърция
Още: Приднестровието вече има газ, но не руски
Членът на консултативния икономически съвет към правителството - Вероника Грим заяви, че ваксината на AstraZeneca е необходима, за да се ускори и без това бавната кампания за ваксинация в Германия.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Русия унищожи историческа забележителност в Одеса: Ето какво остана от нея (ВИДЕО)
Още: Македонска партия призова за бойкот на певци от бивша Югославия
За да може Германия да постигне целта на ЕС за ваксиниране на 70% от възрастното население до края на септември 2021 г., властите трябва да увеличат броя на ежедневните имунизации в центровете за ваксинация с 50 на сто, отбеляза Грим.
За да се постигне това обаче, е необходима ваксината на AstraZeneca, тъй като тя е по-лесна за транспортиране и съхранение в сравнение с другите, които се нуждаят от необичайно ниски температури по веригата за доставка, добави тя.
"Освен това в процеса на ваксинация трябва да бъдат включени семейни лекари и специалисти“, каза още Вероника Грим.
Още: Самолетен хангар се запали в Германия
Още: Украински депутат: Убийството на Путин е най-добрата инвестиция в света (ВИДЕО)
Според най-лошия сценарий, при който ваксината на AstraZeneca бъде забранена за постоянно, тя може да бъде заменен в правителствения план за ваксинация само частично с течение на годината, когато трябва да станат достъпни други ваксини като тази на Johnson & Johnson, посочи Грим.