Германските здравни власти излязоха днес с препоръка да не се използва ваксината на Moderna срещу коронавирус за хора под 30 години поради данни за малък риск от сърдечно възпаление.
Още: Ще омайва Тръмп: Русия прати успелия си млад мъж
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 03.04.25 - Къде ще е следващата голяма руска офанзива?
Комисията по ваксините Stiko се позова на проучвания, показващи, че ваксините с иРНК водят в редки случаи до състояния на миокардит (възпаление на сърдечния мускул) и перикардит (възпаление на тъканта около сърцето) при по-млади пациенти, като честотата на тези случаи е малко по-висока при получилите Moderna.
"За хората над 30-годишна възраст не съществува по-висок риск", се добавя в доклада.
В резултат на това от комисията актуализираха указанията си за ваксинация срещу коронавируса и препоръчаха хората под 30 години да бъдат ваксинирани само с Comirnaly, ваксината на BioNTech/Pfizer, само ден след като Франция издаде подобни указания.
Още: Русия с масирана атака срещу Харков (ВИДЕО)
Още: На фона на растящия страх от война: Швеция подготвя ядрени бункери за 7 милиона души
Препоръката обхваща както първоначалните ваксинации, така и бустерните, дори ако първата ваксина е била Moderna.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Там заличават идентичността на хората": Къде е затворът, в който е Имамоглу?
Още: Защо напускат работа в Германия? Пет причини за масови оставки
Stiko основава препоръките си на заключенията на Федералния институт за ваксини и биомедицина на Германия, който събира данни за страничните ефекти и усложненията.
САЩ също отложиха одобрението на ваксината Moderna за млади хора, въпреки че миналата седмица препоръчаха използването на ваксината на Pfizer за деца на възраст от 5 до 11 години, след като разгледаха рисковете от миокардит. Педиатричният кардиолог Матю Остър, който тогава коментира препоръката на Pfizer, заяви, че е "много по-притеснен" от рисковете от COVID за младите хора, отколкото от рисковете, които крие ваксината.