Германският парламент прие закон, насочен към борбата с нелегалния трафик на откраднати антики и защита на германското национално наследство, предаде БГНЕС, позовавайки си Artprice.
Съгласно Закона за защита на културните ценности, всякакви културни стоки над определена стойност и възраст, които варират в зависимост от вида на обекта, може да се изнасят само с разрешение от властите в 16-те германски провинции. Всички археологически предмети, предлагани за продажба, трябва да бъдат придружени от сертификат за износ от страната на произход, въпреки че колекционерите издействаха облекчение за това правило по отношение на монети. Законът също така улеснява връщането на плячкосани ценности към страната на произход.
Според търговците на произведения на изкуство, това са най-строгите ограничения за внос и износ на културни обекти в света. Законът за защита на културните ценности срещна неодобрението на арт дилъри и колекционери. Повече от 48,000 граждани са подписали интернет петиция „за запазването на частното колекциониране”. Търговците казват, че частните колекционери вече местят ценните си произведения в чужбина, преди влизането в сила на закона, за да избегнат новите регулации.
Група от 11 бивши директори на големи немски музеи, сред които Хервиг Гурач, бивш директор на Музея за изящни изкуства в Лайпциг и Кристиан фон Холст, бивш директор на Щатцгалери Щутгарт, предупредиха в отворено писмо до Бундесрата, горната камара на парламента, че „масовото изнасяне на произведения на изкуството вече е в ход, вредата вече е огромна и необратима”.
За министър на културата Моника Грютерс, законът е ангажимент на Германия „за издигне на отговорностите свързани с културното наследство на човечеството – както на национално, така и на международно ниво”. Според нея това е „императив”, като се има предвид унищожаването на културното наследство в конфликтни зони като Ирак и Сирия, и доказателствата, че терористите използват приходите от незаконната търговия с археологически обекти за финансиране на насилие. Тя твърди, че Германия харчи милиарди евро от данъци за насърчаване на културата. „За това, ние трябва да защитим и запазим собствено културно наследство, включително и няколко културни обекти, които се считат, че имат национално значение”, споделя също тя.
Алиансът за действие за защита на културната собственост (AACPP), новосформираната организация, която лобира германския парламент да отхвърли законопроекта, призова за незабавното създаване на интернет портал, предвиден в закона, за да се изясни каква документация е необходима за да се внасят предмети на изкуството от конкретни страни. „Без база данни не е възможно да се осигури правна сигурност при вноса на културни стоки”, казва групата в свое изявление.