Германският канцлер Ангела Меркел и външният министър Хайко Маас днес отново се дистанцираха от френския президент Еманюел Макрон по повод изказването му, че НАТО е в състояние на "мозъчна смърт".
Още: „Бих ги разстрелял“: Кандидат за президент иска тежки наказания за наркодилърите
„НАТО, Северноатлантическият алианс, е основата на нашата отбрана. Все по-ясно обаче е, че ние, европейците, членки на НАТО, трябва да поемем по-голяма отговорност в бъдеще“, заяви Меркел по време на събитие, посветено на 64-ия рожден ден на германската армия - Бундесвера.
Меркел ще се срещне с Макрон в Берлин тази вечер, а германският президент Франк-Валтер Щайнмайер също ще присъства на вечерята.
Тя подчерта, че европейската страна в НАТО трябва да бъде засилена.
Още: Важно за туристите във Венеция: Входната такса скача
Още: Зеленски: Китай снабдява Русия с оръжия
Хайко Маас написа в статия за Der Spiegel в подобен тон, в която твърди, че Германия "иска и има нужда от НАТО".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Ужас без край: Русия хвърли бомба с тегло 1,5 тона върху жилищен блок (ВИДЕО)
Още: Франция: Разговорите в Париж за Украйна показват, че Европа е на масата
„Би било грешка да се позволи на НАТО да пропадне. Без САЩ нито Германия, нито Европа са в състояние да се защитят ефективно“, каза той.
Еманюел Макрон разбунтува обществеността, заявявайки в четвъртък, че НАТО е в състояние на "мозъчна смърт" поради, наред с други неща, липсата на координация между САЩ и Турция, която, макар и член на НАТО, наскоро се намеси самостоятелно в Сирия.
"Трябва да изясним какви са стратегическите цели на НАТО", каза френският президент.
Още: Не вземеш ли изпит, отиваш на фронта: Иновациите на Свердловска област
Още: Трима души загинаха при инцидент с кабинков лифт
Меркел почти веднага коментира, че не споделя "радикалната" визия на Макрон.