Германският министър на икономиката Роберт Хабек заяви пред ARD, че "не е изключено" Германия да предаде своите танкове "Леопард" на украинската армия.
Още: Финландският премиер: Русия е постоянна заплаха за ЕС
Още: След нападението в Казан: Путин се закани с унищожителен отговор
Използвани от няколко европейски армии, танковете Leopard 2 имат ефективен обсег на действие от над 2000 метра и могат да се движат с максимална скорост от 72 километра в час.
Leopard 2 е основен боен танк от трето поколение, първоначално разработен от Krauss-Maffei през 70-те години на миналия век за западногерманската армия. Танкът влиза на въоръжение за първи път през 1979 г. и наследява по-ранната версия Leopard 1 като основен боен танк на западногерманската армия. Въоръжен е със 120 мм гладкоцевно оръдие, произведено от Rheinmetall, и се задвижва от дизелов двигател V-12 с две турбини, производство на MTU Friedrichshafen.
Още: Нападателят от Магдебург: Незабележим и потаен
Още: Заподозреният за нападението в Магдебург е с повдигнати обвинения (ВИДЕО)
Различни версии са служили във въоръжените сили на Германия и 13 други европейски държави, както и на няколко страни извън континента, включително Канада, Чили, Индонезия и Сингапур. Leopard 2 е използван в Косово в състава на германската армия, в Афганистан с участието на Холандия, Дания и Канада в Международните сили за поддържане на сигурността и е участвал в операции в Сирия в състава на турските въоръжени сили.
Германският канцлер Олаф Шолц многократно отхвърля перспективата за изпращане на танкове "Леопард" в Украйна, въпреки че местният производител на оръжие Krauss-Maffei Wegmann (KMW) изрази готовност да предостави на Киев 100 такива единици.
Междувременно на 7 януари председателят на финландския комитет по отбрана Анти Хаккианен заяви също, че Финландия е готова да предостави на Украйна танкове Leopard 2, "ако Европа даде зелена светлина".
Ден по-рано Германия обяви, че ще достави на Украйна около 40 бойни машини на пехотата Marder до края на март. Съобщението дойде в същия ден, в който Вашингтон потвърди включването на 50 бойни машини на пехотата "Брадли" в най-големия досега пакет от американска военна помощ за Украйна.
Още: По-малко от 10 дни по-късно: Позната руска петролна рафинерия пак гори (ВИДЕО)
Още: Албания казва край на ТикТок, но все още не завинаги