Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Германия и Франция сключили таен пакт за износа на оръжие?

15 февруари 2019, 21:14 часа • 2571 прочитания

Дълго време Германия и Франция спореха за правилата за износ на съвместно разработеното от двете държави въоръжение. Според информация на водещото германско издание Der Spiegel двете страни са подписали таен пакт, който регулира оръжейния експорт. В него Берлин изглежда е направил големи отстъпки пред Париж, подчертават от редакцията, цитирани от "Фокус".

За какво става въпрос? Германия е предоставила на Франция широка свобода за продажба на съвместно разработени оръжейни системи на трети страни. Това е резултатът от тайно споразумение, постигнато от правителствата в Берлин и Париж на 14 януари тази година. „Страните няма да се противопоставят на прехвърлянето или износа към трети страни", се казва в споразумението, с което разполага Der Spiegel. Документът от две страници, написан на английски език, е озаглавен „Френско-германското индустриално сътрудничество в отбраната - общо разбиране и принципи на продажбите".

Става въпрос за съвместни проекти като планирания танк, който Франция и Германия искат да развиват заедно. В продължение на месеци Париж и Берлин твърдяха, че впоследствие германците ще имат право да налагат вето на френски сделки с партньори като Саудитска Арабия.

В тайния пакт обаче не се говори за никакво вето. Само ако директните интереси или националната сигурност са застрашени, един от партньорите може да възрази срещу планирана сделка за износ на оръжейните системи.

Споразумението допълва новия френско-германски договор, подписан от канцлера Ангела Меркел и френския президент Еманюел Макрон в края на януари в Аахен. В договора износът на оръжие съдържа само общото предложение, че следва да бъдат наложени общи правила за продажбата на оръжията.

В допълнителния документ партньорите се споразумяват да се информират взаимно „отрано", в случай че планират износ на оръжие за страна извън НАТО. Ако се стигне до спор, в рамките на два месеца Берлин и Париж ще проведат „разговори на високо равнище за размяна на мнения и търсене на алтернативи", гласи текстът на споразумението, в който е постигнато съгласие за създаването на „постоянен орган" за съветване по основни въпроси на износа.

Федералното правителство в Берлин е отказало да коментира поверителния документ. Държавният министър на външните работи Михаел Рот заяви пред изданието: „Още по-близкото френско-германско сътрудничество предлага възможността Европа да стане по-суверенна, но и ние ще трябва да правим компромиси по този въпрос. Обединена Европа не може да означава всяко национално решение автоматично да се прилага едно към едно".

Министърът на отбраната Урсула фон дер Лайен също изрази своята откритост за компромис с Франция. В по-ранно интервю тя настоя Европа да „разработи общи етични стандарти и принципи” в спора за износа на въоръжение. Но трябва да се прояви готовност за компромис. „Настояването за максимални позиции не създава силна общност", припомня изданието думите й.

Вечният въпрос остава: Ще получи ли Париж право да продава оръжия на Саудитска Арабия? Германия и Франция са много далеч една от друга в гледните си точки за износа на оръжие. Докато Париж разглежда продажбата на оръжия в целия свят като икономически фактор и поради тази причина среща огромна политическа подкрепа, то Берлин провежда по-рестриктивна политика. Всяка отделна доставка извън НАТО трябва да получи одобрение от Федералния съвет за сигурност.

Особено противоречиви в момента са оръжейните доставки за Саудитска Арабия. Докато Германия спря изпълнението на вече сключени договори (заради убийството на саудитския журналист Джамал Хашоги), Париж не вижда причина да не продължи да доставя оръжие на саудитците, припомнят от редакцията.

Деница Райкова
Деница Райкова Отговорен редактор
Новините днес