Тедрос Аданом Гебрейесус, една от най-разпознаваемите фигури в глобалната битка срещу Ковид, няма конкуренция за председателския пост в организацията, предаде АФП.
Още: Гърция дава ракети за ПВО на Украйна
Още: Мъск пак призова да се гласува за "Алтернатива за Германия"
Всички 194 държави членки на СЗО ще имат думата през май, когато ще се реши окончателно дали бившият етиопски министър на здравеопазването и външните работи ще продължи да оглавява организацията. Той е начело на СЗО от 2017 г.
Като единствен кандидат, няма съмнение, че Гебрейесус ще бъде преизбран.
Откакто Covid-19 избухна преди повече от две години, 56-годишният специалист по малария получи много похвали за начина, по който преведе СЗО през кризата, съобщава агенцията.
Още: Копнеех за нея, но мислех, че никога няма да ме вземе: Олаф Шолц откровено за жена си (СНИМКИ)
Още: В Европа започна блокиране на руски пропагандни канали
По-специално африканските страни са доволни от вниманието, отделено на континента, и от неговата кампания по-бедните нации да получат по-добър достъп до ваксини срещу Ковид.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Зеленски към Алиев: Русия трябва да даде ясни обяснения за сваления самолет
Още: Начело с президента: Хиляди излязоха в цяла Грузия на протест „Верига на единството“ (ВИДЕО)
Междувременно основните критики срещу председателя идват от собствената му родина. Правителството на Етиопия непрекъснато изразява раздразнение от коментарите му относно хуманитарната ситуация в родния му регион Тигрей. След като Гебрейесус по-рано този месец описа условията там като „адски“ и обвини правителството, че не позволява на лекарствата и друга животоспасяваща помощ да достигнат до отчаяните местни жители, Адис Абеба поиска той да бъде разследван за „неправилно поведение и нарушаване на неговата професионална и правна отговорност“.
Въпреки съпротивата на Етиопия, 28 държави от Европа, Африка, Кения и Руанда подкрепиха кандидатурата на Тедрос Гебрейесус. Съединените щати също в голяма степен подкрепят шефа на СЗО.
Вторият мандат на Гебрейесус вероятно ще мине под знака на укрепването на организацията, чиито слабости лъснаха по време на пандемията.
Още: „Газпром“ спира износа на газ за Молдова от 1 януари
Още: ЕС иска бързо и независимо разследване на самолетната катастрофа
Много държави настояват за значителни реформи, но степента и формата на промените все още не са определени. Някои нации се опасяват, че по-силна СЗО може да посегне на техния суверенитет.