Френската здравна система преживява криза заради ниските заплати и липсата на персонал, легла и инфраструктура в условията на "тройна епидемия" от коронавирус, грип и бронхиолит, предаде Анадолската агенция, цитирана от БГНЕС.
Още: След нападението в Казан: Путин се закани с унищожителен отговор
Още: Нападателят от Магдебург: Незабележим и потаен
Кризата стана още по-осезаема с чакането до 10 часа в спешните отделения, с лежащите по коридорите пациенти и с това, че някои от тях умират, преди да получат лечение. Според информация, събрана от АА от официални данни и местни медии, 31 пациенти са починали през миналия месец в спешните отделения, тъй като не са получили лечение навреме. По време на Коледа пациентите е трябвало да чакат до 19 часа, за да се консултират със специализиран лекар.
Председателят на профсъюза „France Samu-Urgences“ Марк Ноазет заяви, че болниците са пълни с пациенти, които нямат достъп до легло и затова трябва да чакат в спешните отделения. Ноазет допълни, че повечето от починалите са били на възраст над 60 или 70 години.
Д-р Филип Жувин, депутат и член на профсъюза, заяви, че точният брой на смъртните случаи е 150, вместо 31. Той обясни, че тези данни идват само от 19 департамента - които доброволно споделят информация - от общо 32.
Още: Заподозреният за нападението в Магдебург е с повдигнати обвинения (ВИДЕО)
Официалните данни на Департамента за изследвания, проучвания, оценка и статистика показват, че Франция разполага само с 697 спешни звена, които могат да реагират на 22 милиона случая годишно. Доклад на Сената от март 2022 г. показва, че ситуацията в болниците се е влошила допълнително с пандемията.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Германия се готви за хибридна атака от Русия
Още: По-малко от 10 дни по-късно: Позната руска петролна рафинерия пак гори (ВИДЕО)
ОЩЕ: Профсъюзите във Франция обявиха големи стачки за 19 и 26 януари
От миналия месец лекарите и здравните работници започнаха стачки в знак на протест срещу дългото работно време и ниските заплати.
Според данните през 2022 г. в страната е имало 220 000 лекари. Но броят на практикуващите лекари ще намалее до 80 000 след три години, което означава, че Франция ще има 119 практикуващи лекари на 100 000 жители. Практикуващите лекари печелят около 60 000 евро годишно, а специализиращите лекари получават около 90 000 евро.
Още: Албания казва край на ТикТок, но все още не завинаги
Още: Германската полиция разкри подробности за нападението в Магдебург
В страната липсват и 60 000 медицински сестри. През юли 2022 г. заплатите на медицинските сестри бяха повишени, но условията на труд се влошиха.
Понастоящем здравните работници във Франция работят повече от 60 часа седмично, а някои дори надхвърлят 70 часа. Правителството планира да подобри условията в здравеопазването. То обяви бюджет в размер на 19 млрд. евро за укрепване на здравната система.
Президентът Еманюел Макрон изрази желанието си да увеличи броя на медицинските асистенти - понастоящем около 4000 - до 10 000 до края на 2024 г. и добави, че 6 милиона французи нямат достъп до лекуващ лекар.