Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Французойка откри уникална картина от XIII век над печката си(СНИМКА)

24 септември 2019, 21:11 часа • 7268 прочитания

Когато възрастна французойка решила да разбере цената на „старата икона“, която виси над печката й, се оказа, че става дума за изгубен шедьовър от Проторенесанса. Неин автор е флорентинският художник Чимабуе, живял през XIII век, сигурни са експертите.

Още: Гърция ще подкрепи бизнеса на засегнатите от земетресенията острови

Още: Трус с магнитуд 4,8 в Източна Турция

Картината „Осмиването на Христос“ е част от серия от осем творби, изобразяващи „Страстите Христови“ и „Разпятието“.

Няма съмнение относно автентичността на намереното произведение на изкуството, заяви авторитетният френски арт критик Ерик Тюркин. "Картината е рисувана със същата ръка", цитират думите му „Le Figaro“ и The Art Newspaper.

Сега картината се анализира чрез инфрачервено лъчение. Така най-накрая трябва да бъде потвърдена принадлежността й къмсерията на Чимабуе, датираща от 1280-те - ерата на Проторенесанса, предшестваща ранния Ренесанс.

Още: Снежна буря в Швеция предизвика невиждани верижни катастрофи (СНИМКИ)

Още: Юлия Навалная: Алексей продължава да обединява и след смъртта си

„Осмиването на Христос“ бе открита в град Компиен в Северна Франция, близо до Париж. Картината висеше точно над печката в къщата на възрастна жена, която вярваше, че става дума за религиозна икона.

Шедьовърът от XIII век ще бъде обявен за търг на аукцион, който ще се проведе във Франция на 27 октомври. Очаква се цената му да достигне 6 милиона евро.

Още: МААЕ: Още има тлеещи пожари в АЕЦ "Чернобил" след удара на руския дрон

Още: Една година без Алексей Навални: Светът му отдава почит (СНИМКИ И ВИДЕО)

Работата на Чимабуе, известен още като Чени ди Пепо, е вдъхновена от византийското изкуство и изпълнена върху дървени плоскости със златен фон.

Както отбеляза изкуствоведът Ерик Тюркин, дървото, върху което е нарисувана картината, е проядено от ларвите на бръмбара-дървояд - точно както останалите известни картини на Чимабуе. Две от тях се съхраняват в Националната галерия в Лондон и Музея Frick Collection в Ню Йорк.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любов Павлова
Любов Павлова Отговорен редактор
Новините днес