Франция може да отложи постоянната забрана за използване на определени пестициди, които доказано убиват пчелите, защото Париж опитва да действа за общоевропейска забрана и да убеди Брюксел от необходимостта от такава, пише EuRActiv.
Към момента френският парламент вече гледа законопроект, с който да се наложи тотална забрана на т.нар. неоникотоиди. Текстовете са част от закона за биоразнообразието и минаха в долната камара на френския парламент. По план забраната трябва да влезе в сила от 1 януари догодина.
В свое писмо до френските депутати обаче френският министър на земеделието Стефан льо Фол моли социалистите да не гласуват за забрана, защото това може да увеличи проблемите с производството на френското селско стопанство. „Франция не трябва да преизпълнява европейски насоки и да забранява препарати, разрешени другаде в ЕС”, гласи мотивът на министъра. Затова и социалистите вече предлагат алтернативи – например забраната да влезе в сила чак от септември 2017 година, с идеята, че може да стане общоевропейска. Има и добавка в текстовете, че ако „има заплаха за реколтата, с административно решение може да има позволение за ползване на иначе забранени препарати”.
Пестицидите
На ниво ЕС проблемът с неоникотоиди е далеч от крайно решение. Дотук имаше временна забрана на три вида пестициди от тази група – клотианидин, имидаклоприд и тиаметоксам. Забраната изтече през декември миналата година и сега отново се обсъжда какво да бъде сторено. Чака се доклад на Европейската агенция по безопасност на храните, но няма посочена дата кога ще е готов документът.
Досега статистиката сочи, че в периода 1985 – 2005 година 16% от колониите на медоносните пчели в Европа са унищожени. Най-големите загуби са в Англия, Чехия, Германия и Швеция. Пчелите опрашват около 84% вида от зърнените култури на Стария континент и 4000 различни видове зеленчуци и плодове. Без процеса на опрашване тези култури просто няма как да съществуват в естествена среда.