Срещата на посланиците на държавите-членки на ЕС не доведе до напредък в позицията на Франция относно започване на преговори за членство с Албания и Македония. Поне до срещата на министрите в Люксембург следващата седмица не се очаква да настъпи промяна. Решението трябва да вземе президентът Еманюел Макрон, съобщава МИА, позовавайки се на дипломатически източници.
Още: Зеленски: Украйна не се отказва от НАТО
Преди дни стана ясно, че Германия предлага Северна Македония и Албания да бъдат разделени, с цел постигане на компромис между държавите-членки на ЕС на 15-ти октомври. Предложението можеше да помири тези, които се опитват да интегрират балканските държави към Евросъюза с онези, които са против като Франция, Холандия и Дания. Още тогава се разбра, че решаващ глас ще има Франция, като решението ще бъде взето лично от Еманюел Макрон.
Преговорите между държавите-членки на ЕС са фокусирани повече върху евентуалното разделяне на Македония и Албания, по-конкретно върху позицията на Холандия и поставените от страна на Германия условия. Все пак преобладава мнението, че двете страни трябва да вървят в пакет.
За някои от държавите-членки отделянето на Албания е проблемно, поради което „ще създаде усещането, че от преговорния процес се отделят страни с преобладаващо мюсюлманско население”, докато за други въпросът е в регионалната стабилност и опасенията, че ако бъде блокирана,Тирана би повлияла негативно върху диалога Белград – Прищина.
Още: Взрив, експлозия - съдбата на голям руски оръжеен склад в Новочеркаск (ВИДЕО)
Още: След разлива: Мъртви делфини изплуваха в Новоросийск (ВИДЕО)
Дори и на някои държави да не им харесва идеята за разделяне, ако Франция застане твърдо зад тази позиция, най-вероятно тя ще бъде възприета. Смята се, че е по-добре поне една страна да започне преговори, отколкото никоя. В крайна сметка, всичко зависи от решението на Макрон, смятат дипломати.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Финландският премиер: Русия е постоянна заплаха за ЕС
Още: След нападението в Казан: Путин се закани с унищожителен отговор
Позицията на Холандия окуражи привържениците на разширяването на ЕС, но все още не е сигурна дали решението ще се вземе идния вторник. В зависимост от динамиката на разговорите на срещата на министрите в Люксембург ще стане ясно дали държавните е правителствени ръководители ще трябва да вземат решение по време на срещата на върха на 17 октомври в Брюксел.Ф