Когато Асоциацията на финландските резервисти (FRA) обяви наскоро началото на отбранителни курсове за цивилни жени в град Хемеенлина, Южна Финландия, 400-те места се запълват веднага, пише Los Angeles Times в своя статия. В списъка на чакащите остават още 500 жени. Темите на курса включват стрелба, киберсигурност и какво е нужно да направим през първите няколко дни в случай на инвазия на чужди войски.
Още: Орбан пак показа в кой лагер е: "Санкциите рушат икономиката ни, ЕС финансира войната" (ВИДЕО)
Още: Желязков след среща с Фон дер Лайен: Ще решаваме различия в коалицията за парите по ПВУ
„Не бих го нарекъл страх“, коментира огромния интерес към курса сержант Соня Айрики, 39-годишна резервистка, която ще води обучението през следващия месец. „Става въпрос по-скоро за подготовка.“
Финландия има население от 5,5 милиона души, а границата й с Русия е дълга 1340 км. Историята й с руската държава е също така дълга и сложна. През 1809 г. Русия анексира Финландия, след войната с Швеция. Финландия обявява своята независимост през 1917 г., докато Русия е заета с Октомврийската революция, но 22 години по-късно Съветите отново нахлуват.
ОЩЕ: Израелски медии: Да се запази неутралитет във войната между Русия и Украйна вече е невъзможно
Още: Калас: Тръмп е прав, че ЕС не харчи достатъчно за отбрана
Още: Сирски: Водим ожесточени боеве на над 1000 км
Въпреки че руската армия значително превъзхожда по численост финландската, финландците успяват да отблъснат Съветския съюз, използвайки снайперисти в замръзналите гори и коктейли Молотов — тяхно собствено изобретение, с които взривяват танковете.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Зеленски за "мира от Истанбул": Путин искаше да ме свали и кумецът му да стане президент (ВИДЕО)
Още: ЕС: Ще отговорим на митата на Тръмп по “пропорционален начин“
В крайна сметка Финландия подписва мирен договор - Московското примирие от 1944 г., според който отстъпва около 10% от територията си на Съветския съюз.
По време на Студената война Финландия дори охлажда отношенията си със САЩ в опит да балансира неспокойните си отношения със СССР и да остане независима държава. След разпадането на Съветския съюз прагматичната тактика за оцеляване продължава. Във външната политика Финландия посочва съюзниците си, но никога не споменава публично своите врагове, макар че той всъщност е само един и всеки е наясно кой именно е той.
Това се промени след нахлуването на Русия в Украйна. „Сега маските са свалени“, заяви президентът на Финландия Саули Нийнистьо в деня на инвазията. В анкета на националния вестник Ilta-Sanomat от миналия месец коя е най-голямата заплаха за страната, 74% от финландците посочват Русия – само година по-рано този процент е бил едва 15%.
Още: Жестока битка на ВСУ със севернокорейците в Курск: На 9-ия час почти свършихме боеприпасите (ВИДЕО)
Още: Признаци на затишие в руската офанзива: Подготовка за нов натиск или друго? (ОБЗОР - ВИДЕО)
Изведнъж Финландия заговори за присъединяване към НАТО. По никой друг въпрос в страната общественото мнение не се е променило толкова драстично в последните години. През 2017 г., например, когато Финландия празнува стогодишнината си, само 19% от населението подкрепя присъединяването към Алианса. Проучванията показват, че тази цифра вече е 68%.
И експертите прогнозират, че тя може да нарасне до 80%, ако лидерите на страната одобрят идеята. Засега премиерът Сана Марин и нейното правителство все още не са заели позиция.
За да може Финландия да се присъедини към НАТО, финландският парламент трябва да гласува за кандидатстване и всички 30 страни членки на Алианса да подкрепят кандидатурата. Само тогава за Финландия ще се задейства най-важният член 5 на НАТО, който гласи, че атака срещу един от съюзниците е атака срещу всички.
Путин не каза какъв ще бъде ответният му удар, ако Финландия се присъедини към НАТО, но експерти предполагат, че са възможни както икономически санкции и кибератаки, така и дори военни действия. Въпросът към финландските законодатели е дали запазването на досегашното положение или присъединяването към Алианса носи по-голям риск.
ОЩЕ: Финландия: Искаме членство в НАТО възможно най-скоро със или без Швеция
Външният министър Пека Хаависто коментира преди дни, че инвазията в Украйна е разкрила колко опасен агресор е Русия. Тя е в състояние да мобилизира 100 000 войници срещу съседна държава и може би дори е готова да изпълни заплахите си да използва ядрени или други неконвенционални оръжия.
Така или иначе в много отношения Финландия винаги се е подготвяла за война с Русия. В столицата Хелзинки има над 5000 бомбоубежища. Обширната система на метрото – която между другото включва плувен басейн, музей, магазини и ресторанти – разполага и с убежища за спешни случаи. Тези бомбоубежища могат да осигурят снабдяване с храна за около две седмици на населението от 630 000 жители, в случай че Русия отново нападне Финландия.