Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Финално в ЕС: Стоп на продажбата на коли с въглеродни емисии от 2035 г.

28 март 2023, 16:03 часа • 3858 прочитания

Страните от Европейския съюз одобриха окончателно исторически закон за прекратяване на продажбите на нови автомобили, отделящи емисии на въглероден диоксид (CO2), от 2035 г. До решението се стигна във вторник, след като Германия получи изключение за автомобили, задвижвани с е-горива.

Още: Земетресение от 5,1 разтърси остров Лесбос, вторичните трусове продължават

Още: С патерици, но на щурм: Ранени руски войници са хвърляни напред в Украйна (ВИДЕО)

Одобрението на министрите на енергетиката на страните от ЕС означава, че основната европейска политика за климата по отношение на автомобилите вече може да влезе в сила. Това ще стане след седмици забавяне, причинено от противопоставянето на Берлин.

Законът на ЕС изисква от 2035 г. всички продавани нови автомобили да имат нулеви емисии на CO2, а от 2030 г. - 55% по-ниски емисии на CO2 в сравнение с нивата от 2021 г. Целта е да се стимулира бързата декарбонизация на новите автомобилни паркове в Европа.

Въпреки това Европейската комисия обеща да създаде правен път за продължаване на продажбите на нови автомобили, които се задвижват само с е-горива, след 2035 г. - именно по искане на Германия.

Още: Сигнал за Тръмп: Катастрофираш, ако прибързаш с преговори с Путин за Украйна

Още: Децата във Великобритания избраха своя дума на годината, коя е тя

Решението е част от пакета "Подготвени за Цел 55 през 2030 г.". Това е план на ЕС за намаляване на емисиите на парникови газове с поне 55% до 2030 г. в сравнение с нивата от 1990 г. в съответствие с Европейското право за климата. Целта е до 2050 г. пък да се постигне пълна въглеродна неутралност. Транспортът е отговорен за почти една четвърт от емисиите в ЕС.

Очакваше се политиката на ЕС да направи невъзможна продажбата на автомобили с двигатели с вътрешно горене на територията на блока от 2035 г. нататък. Но изключението, извоювано от Германия, предлага потенциален спасителен пояс за традиционните автомобили, въпреки че е-горивата все още не се произвеждат в голям мащаб, пише "Ройтерс".

Тяхното производство става чрез синтез на уловени емисии на CO2 и водород, произведен с електричество без CO2. Е-горивата се смятат за въглеродно неутрални, тъй като отделяният при изгарянето на горивото CO2 се балансира от CO2, който се отстранява от атмосферата за производството на горивото.

Полша гласува против закона във вторник. България, Италия и Румъния се въздържаха.

Още: Поредна размяна на удари с дронове между Украйна и Русия, в Лиски петролната база гори пети ден (ВИДЕО)

Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 22.01.25 - Краят на войната е приоритет за Тръмп, увери Рубио

Варшава нарече закона нереалистичен и заяви, че той рискува да увеличи цените на автомобилите, докато Италия искаше колите, използващи биогорива, също да бъдат освободени от поетапното спиране на емисиите през 2035 г.

Porsche и Ferrari са сред поддръжниците на е-горивата, които според тях са начин да се избегне натоварването на автомобилите с тежки батерии.

Други производители, сред които Volkswagen, Mercedes-Benz и Ford, залагат на електрическите превозни средства с батерии, за да намалят въглеродните емисии. Някои фирми призоваха страните от ЕС да не отлагат поетапното премахване на автомобилите през 2035 г.

Във вторник министрите на енергетиката на ЕС се споразумяха също така да удължат срока на доброволната цел за ограничаване на потреблението на газ с 15% за 12 месеца, за да се подготвят за следващата зима без руско синьо гориво.

Някои представители на ЕС очакваха министрите да се заемат със спора дали ядрената енергия трябва да се отчита при постигането на целите на ЕС за възобновяема енергия. Това е въпрос, който разделя държавите и заплашва да забави основната политика на блока за възобновяема енергия.

ОЩЕ: Politico: Сблъсък между Германия и Франция застрашава зелените амбиции на ЕС

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес