Бюрото на Европейския парламент в България, заедно с бюрата на Европейския парламент в Румъния и Германия, ще представи законодателното предложение за прозрачността и таргетирането на политическото рекламиране. Темата ще бъде представена от Ясмина Якимова и Джон Шранц, пресаташета на Европейския парламент.
Темата е свързана с политическата реклама, която е от основно значение за информирането и повлияването на начина на гласуване и може да въздейства на възприятията на гражданите за легитимността на собствената им политическа система, особено когато се публикува в навечерието на избори. Поради това правилата, регулиращи политическата реклама, са от ключово значение за гарантирането на основните права на гражданите и целостта на демократичните процеси. Традиционните правила за агитация обаче могат да се окажат неефективни или трудни за прилагане в онлайн среда, в която се използват нови техники за насочване към потенциални избиратели с персонализирани политически послания, основани на големи количества лични данни, разкриващи тяхната чувствителност.
ОЩЕ: Кошлуков се извини за предизборната кампания в БНТ: "уврежда психичното здраве на нацията"
За да отговори на новите предизвикателства, породени от онлайн изборните кампании, Европейската комисия представи предложение за хармонизиран набор от правила за прозрачност и насочване на политическата реклама. Те ще се прилагат за политическа реклама както в онлайн пространството, така и офлайн. Понастоящем предложението се обсъжда в Европейския парламент и Съвета в рамките на обикновената законодателна процедура.
Предложението има за цел да създаде обща регулаторна рамка, която да повиши прозрачността на спонсорираната политическа реклама както онлайн, така и офлайн. Сред основните новости в него са:
- Политическите реклами ще трябва да бъдат ясно обозначени като такива и да съдържат информация, като например кой е техният спонсор;
- Издателите на политически реклами следва да въведат механизъм, който да позволява на лицата да сигнализират, ако дадена реклама не отговаря на тези изисквания за прозрачност;
- Националните органи ще бъдат отговорни за налагането на административни глоби и финансови санкции на лицата, които нарушават регламента;
- Нарушенията на регламента ще се считат за особено сериозни по време на изборни периоди.
Докладчик по законодателното предложение е евродепутатът Сандро Гоци (Обнови Европа, Франция) - член на комисията по вътрешния пазар и защита на потребителите (IMCO), която е определена за водеща комисия. В IMCO бяха внесени общо 686 изменения по проекта на Европейската комисия. IMCO одобри доклада на 26 януари 2023 г., а Парламентът го гласува на първо чететне на 2 февруари 2023 г. Гласуваният текст представлява позицията на Парламента за преговори със Съвета.