Европейската агенция по лекарствата (EMA) ще трябва да плати 500 млн. паунда (650 млн. евро), след като се провали в опита си да анулира договора за офиса си в Лондон.
Още: Вече в действие: Първа мярка на Тръмп срещу Путин заради Украйна (ОБЗОР - ВИДЕО)
Още: Ще омайва Тръмп: Русия прати успелия си млад мъж
Институцията, която се мести в Амстердам заради Brexit, е длъжна да плати вноските по 25-годишния договор за наем на сградата в Канари Уорф, постанови британски съд.
Агенцията твърдеше, че предстоящото излизане на Великобритания от Европейския съюз е неочаквано събитие, което „възпрепятства” изпълнението на договора ѝ. Върховният съд в Лондон отхвърли тези твърдения, пише Reuters.
„Съдията постанови, че Brexit не представлява случай на възпрепятстване на лизинговия договор на Европейската агенция по лекарствата, а този резултат ще бъде добре дошъл на пазара на недвижими имоти и правни услуги, което води до по-голяма сигурност по отношение на въздействието на Brexit върху договорите“, казва Бен Хатън, адвокат на Clifford Chance, който представлява наемодателя Canary Wharf Group.
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 03.04.25 - Къде ще е следващата голяма руска офанзива?
Още: Русия с масирана атака срещу Харков (ВИДЕО)
Със своите около 900 служители EMA е най-голямата институция на ЕС, засегната от решението на Великобритания да напусне Европейския съюз. Тя заяви, че ще е необходимо известно време за внимателно проучване на последиците от решението.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: На фона на растящия страх от война: Швеция подготвя ядрени бункери за 7 милиона души
Още: "Там заличават идентичността на хората": Къде е затворът, в който е Имамоглу?
Макар да зачита решението на Върховния съд, европейската институция отново подчертава, че няма „избор“ освен да трябва да напусне Лондон и смята, че преюдициалното запитване към Съда на Европейския съюз все още е „най-подходящият път напред“.
„Съдебното решение потвърждава възможността на Европейската агенция по лекарствата да преотдаде под наем или да възложи на помещенията в зависимост от съгласието на наемодателя“, се казва в изявление на лекарствения регулатор.
"Агенцията продължава да се доверява на сътрудничеството и добрата воля на Canary Wharf Group за намиране на взаимно задоволително решение преди края на март 2019 г.", посочват от EMA.
Още: Защо напускат работа в Германия? Пет причини за масови оставки
Още: VIP зимнина: Конфитюрът от малини на Меган Маркъл излиза на пазара с цена 14 долара
Преместването на ЕМА от Лондон в Амстердам предизвика опасения сред фармацевтичните компании, които се страхуват от потенциално нарушаване на регулирането на лекарствата. Промяната ще изисква и значително преразпределение на надзорната работа след загубата на британски експерти от регулаторната система.
През 2017 г. България също кандидатства за нов дом на агенцията, но София изгуби надпреварата с Амстердам.