Европа активно се подготвя за преговори между Русия и Украйна, пише известното испанско издание El País. Според автора на материала, повишената дипломатическа активност се свързва с победата на Доналд Тръмп на изборите в САЩ и предполага ускорена подготовка за следвоенния сценарий за Украйна. Все повече срещи се провеждат, за да се подготвят преговорите за прекратяване на войната. Лидерите на ЕС обсъждат увеличена военна помощ за Украйна и възможно международно военно присъствие там като гаранция, че Путинова Русия няма да поднови военните действия.
Обратното броене започна. Доналд Тръмп ще се върне в Белия дом на 20 януари, 2025 година и ще се опита да реши съдбата на Украйна възможно най-скоро. Европейските ѝ партньори също се подготвят за период, пълен с рискове и несигурност. Провеждат се все повече срещи на върха, министерски срещи и конференции за подготовка на възможни преговори и разработване на сценарии за разрешаване на руско-украинския конфликт. Още: Най-голямата уязвимост на Ким Чен Ун: Какво рискува Северна Корея, подкрепяйки Русия?
Какво да се прави?
Въпросът витаеше на срещата на външните министри на големите страни от ЕС с техните украински и британски колеги в Берлин, както и на срещата във Варшава между полския премиер Доналд Туск и френския президент Еманюел Макрон. Какъв е отговорът? Нужни са двойни гаранции: Първо, мирът няма да бъде сключен зад гърба на украинците, както обеща представителят на страната-домакин на срещата в Берлин Аналена Бербок. Второ, каза тя, Украйна ще се нуждае от дългосрочни гаранции за сигурност.
Тези срещи се провеждат в Европа преди зимата, която може да се окаже решаваща за Украйна, както и преди встъпването в длъжност на Тръмп, който вече обяви намерението си да разреши въпроса за войната в Украйна с руския диктатор Владимир Путин, издирван за систематично отвличане на украински деца от Трибунала в Хага, "за 24 часа." Сега той отново намеква, че САЩ ще оставят партньорите от НАТО без защита, "ако не си плащат сметките", т.е. ако не увеличат разходите за отбрана и не намалят зависимостта си от американската помощ.
Макрон, чиято позиция е отслабена поради политическата криза във Франция, вече се срещна с Тръмп и Володимир Зеленски в Париж. Той намери време да пътува до Варшава, за да се срещне с Туск, бивш председател на Европейския съвет и ръководител на Полша, чиито военни разходи отиват към 4,7% от БВП до 2025 г. В същото време се провеждат срещи в нови формати, например среща на външните министри на ЕС в живописната вила Борсиг близо до езерото Тегел в Берлин. Още: "Как ще окаже натиск върху Путин? С шега, с усмивка ли?": Зеленски отвърна на Орбан (ВИДЕО)
Европейската група, която се срещна във Варшава през ноември, включваше Германия, Франция, Полша, Италия и Испания, както и Великобритания, която се присъедини към страните от ЕС във военното сътрудничество. На срещата присъстваха и ръководителят на европейската дипломация Кая Калас и министърът на външните работи на Украйна Андрий Сибиха.
"Ние ще увеличим военната, икономическата и финансовата помощ за Украйна, включително привличането на допълнителни средства от Европа. Ние се ангажираме да предоставим на Украйна силни гаранции за сигурност, включително надеждна дългосрочна военна и финансова подкрепа", декларираха министрите в съвместно изявление.
Преди преговорите
На дипломатически форуми и срещи на върха се обсъждат мерките за военно укрепване на Украйна в навечерието на мирните преговори и възможните условия за предотвратяване на това Русия да атакува Украйна в бъдеще. Зеленски каза, че членството в НАТО ще бъде гаранция за страната му в случай на споразумение, включващо териториални отстъпки, но САЩ и Германия не искат официално да поканят Киев да се присъедини към Атлантическия алианс. Още: "Трябва да спрем това клане": Тръмп ще говори с Путин, но не разкри какъв е планът му за мир (ВИДЕО)
Обмисля се възможността за изпращане на европейски мироопазващи сили, чиято численост според някои анализатори може да достигне 40 000 войници. Идеята за европейски войски на украинска земя напомня февруарското предложение на Макрон да изпрати военни инструктори в Украйна, което озадачи много от неговите партньори.
"Честно казано, можем да обсъдим предложението на Макрон", каза Зеленски в Киев на среща с лидера на германските християндемократи Фридрих Мерц, възможен фаворит на изборите през февруари в Германия. Според него това може да се превърне в гаранция за сигурността на Украйна в очакване на присъединяването ѝ към НАТО. Макар че германският външен министър Бербок не отрече предложението, нито канцлерът Олаф Шолц, нито самият Мерц считат, че сега е подходящият момент да го обсъдят: Зеленски натисна за идеята на Макрон за Украйна: Чужди войници като гаранция срещу Путин
"Преди да извършим мироопазваща мисия, имаме нужда от мир в Украйна и за това Русия трябва да спре обстрела", каза ръководителят на европейската дипломация Калас. Още: Сигнал: Тръмп не е готов с план за Украйна, боевете там са нечувано интензивни (ОБЗОР - ВИДЕО)
"Това не е основният въпрос в момента", счита испанският външен министър Хосе Мануел Албарес в Берлин: "Основният въпрос в момента е как да дадем на Украйна помощ, която е стабилна по отношение на доставките и финансирането."
Името на Тръмп не фигурира в заключителното изявление на срещата в Берлин. Министрите също рядко го споменаваха в публичните си изявления във Варшава. Победата на Тръмп обаче обяснява повишената дипломатическа активност в наши дни и предполага ускорена подготовка за евентуален следвоенен сценарий в Украйна, както и планове за европейски фонд за отбрана от 500 милиарда евро. Европа вече се подготвя за 20 януари, когато новият-стар президент се завръща във Вашингтон, и за събитията, които ще последват, пише още El País. Още: Мир в Украйна - много варианти, но кой е реалистичният?
Автор: Марк Басетс
Превод: Ганчо Каменарски