Евродепутатите подкрепиха премахването на хербицида глифозат

24 октомври 2017, 15:00 часа • 3695 | прочитания

Европейският парламент поиска пълна забрана на хербицидите на основата на глифозат до декември 2020 г. и незабавни ограничения за употребата на веществото.

Още: Един час ВИДЕО с жалби към Путин за руската армия: Къде изчезнаха мъжете и братята ни?

Още: Житейски бизнес план за рускините: Намери си мъж, прати го да умре в Украйна, вземи му парите (ВИДЕО)

Това стана днес (24 октомври), след като евродепутатите подкрепиха проекта на резолюция, който се противопоставя на предложението на Европейската комисия за подновяване на спорния лиценз за хербициди за период от 10 години, както искат някои държави-членки.

Правно необвързващата резолюция беше приета с 355 гласа "за", 204 "против" и 111 "въздържал се". Очаква се утре (25 октомври) държавите членки да гласуват окончателно предложението на Комисията за подновяване на разрешението за продажба на глифозат.

От днешното им решение обаче става ясно, че евродепутатите искат ЕС да изготви планове за постепенно спиране на употребата на веществото, като се започне с пълната забрана на употребата в домакинствата и забраната за използването му в земеделието.

Още: В опит да умилостиви Тръмп: Стармър с предложение към американските технологични компании

Още: Украйна атакува Ростовска и Курска област, Москва отвърна с удари по Одеса и Харков (ВИДЕО)

Според членовете на ЕП глифозатът трябва да бъде напълно забранен в ЕС до 15 декември 2022 г.

Основният въпрос при дискусиите през последните месеци е, дали глифозатът причинява рак. Както е известно, Международната агенция за изследване на раковите заболявания смята, че веществото е потенциално опасно, докато Европейската агенция за сигурност на храните ЕФСА, е на противоположното мнение.

В случай, че Брюксел забрани употребата на хербицида в страните-членки, фермерите ще трябва да преминат към други препарати за растителна защита. Експертите очакват поскъпване на всички култури, а отглеждането на ечемик и силажна царевица би могло да стане изцяло нерентабилно за стопаните.

От друга страна отпадането на глифозата може да даде тласък на иновациите в областта на растителната защита. Производителите ще търсят алтернативни вещества с по-малко вредни действия. Затова редица учени смятат, че по-правилно би било да се намали цялостната употреба на хербициди, вместо да се забрани само един от тях.

Още: Издирван от Интерпол на гости в Кремъл: Путин прие Милорад Додик (ВИДЕО)

Още: Земетресение разлюля Исландия

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес