Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Евакуацията на бойците от "Азовстал": Може да се използва вариантът от Босна

11 май 2022, 17:03 часа • 56626 прочитания

Според информация на командирите на полк „Азов“ на територията на завод „Азовстал“ в Мариупол, който е обкръжен от руската армия, има повече от хиляда украински войници и петстотин ранени. Много от ранените бойци са изправени пред сигурна мъчителна смърт, тъй като не разполагат със спешна медицинска помощ. Военният експерт Сергей Грабски разказва пред "Настоящее время" как са били разрешавани подобни военни ситуации в миналото и какви са вариантите за извеждане на защитниците на Мариупол.

Според Грабски, за да се справят с героичната отбрана на Мариупол руските сили са хвърлили войски, които са били критични за руската офанзива от Херсон до Николаев. "Всички тези руски войски изгоряха в Мариупол. Дори да погледнете плътността на така наречения южен фланг на Донбаския фронт, тя е несъвместима с плътността на войските, които са на северния фланг. Всяка батальонно-тактическа група на руските окупатори удържа територия, която не отговаря на задачите и количествените параметри на тази група. Същото стана и при Мариупол." Така експертът обясни защо се е оказала толкова важна отбраната на Мариупол.

ВИЖТЕ ОЩЕ: Държавна измяна: Киев задържа заподозрения за издаването на плана на подземните тунели на Азовстал 

По думите на военния експерт, за да бъдат изтеглени украинските бойци от завода "Азовстал", следва да се договори коридор за преминаване и военните да напуснат - това е според класическата схема, ако говорим за джентълменско споразумение.

"Но в дадения случай на това не може да се разчита. Следователно изтеглянето може да се осъществи по метод, подобен на този, при който украинските миротворци през 1995 г. изтеглиха обкръжения босненски анклав от Жепа (село в Рогатица, Република Сръбска в Босна и Херцеговина - бел.ред.). С ясно разпознаваеми превозни средства на ООН, във всеки автобус тогава седеше представител на украинския мироопазващ контингент. Така автобусната колона напусна застрашената зона и спаси пет хиляди души. Практиката на подобни операции съществува. ООН и Червеният кръст знаят отлично как да направят това", посочи експертът.

ВИЖТЕ ОЩЕ: Украйна се опитва да премести защитниците на "Азовстал" на безопасна територия (СНИМКИ) 

Изтегляне по въздушен коридор не би могло да се осъществи, тъй като според експерта не е сигурно дали летището в Мариупол има техническата възможност да приема самолети с голям капацитет за евакуация на хора. Това би било технически скъпо и непрактично. Също възможно е и с коридор по море - в пристанището на Мариупол влизат кораби под флага на Турция, Гърция и други страни от Черноморския басейн. Гърция, например, по думите на Грабски има свои специфични интереси в Мариупол, тъй като в града има голяма гръцка общност.

"Така че корабът влиза в пристанището, времето е уговорено. С бронирани машини бойците се извеждат до пристанището. Качват се на кораба и следват уговорения маршрут до безопасно място, където се прехвърлят, примерно на гръцката страна. Това е напълно известна международна практика на извеждане, когато подразделение на една от враждуващите страни се озовава на територията на трета държава", изтъкна още Грабски.

ВИЖТЕ ОЩЕ: Офицер от „Азов“: Тече подготовката на военна операция за освобождението на "Азовстал" 

След това до края на военните действия тези военни повече не се ангажират във войната. Експертът разказа, че по този начин по време на Първата световна война Холандия е била използвана като страна за извеждане на достатъчно големи групи войски, които се озовават на нейна територия - белгийски, френски, английски или немски. "Историята познава десетки примери за подобни операции", заключи Сергей Грабски.

ВИЖТЕ ОЩЕ: Защо на Путин вече не му е до спецоперации (ВИДЕО)

Елена Страхилова
Елена Страхилова Отговорен редактор
Новините днес