Руският автор на бестселъри, живеещ в изгнание, Дмитрий Глуховски бе осъден задочно в родината си на 8 години затвор в наказателен лагер. Присъдата бе произнесена за съзнателно разпространение на фалшива информация за руската армия, съобщиха световните агенции.
Още: Путин посрещна словашкия премиер Роберт Фицо в Кремъл (ВИДЕО)
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 23.12.24 - Ако Русия победи, САЩ ще плащат многократно повече
За критика на Путин това не представлява никаква изненада. Още в началото на май той прогнозира в интервю за АРД, че ще получи присъда от най-малко 8 години. "Просто съм щастлив, че не съм там и че тази присъда ще бъде произнесена в мое отсъствие", заяви тогава той пред германската обществено-правна медия.
Законодателната промяна, правеща възможно неговото осъждане, бе приета след началото на агресивната война на Русия срещу Украйна, припомня АРД. Глуховски открито критикуваше т.нар. специална военна операция в каналите си в социалните мрежи. Той споделяше и информация за военни престъпления, дело на руски войници.
Още: Нещо странно става с учебниците в Русия. Ето как ги пренаписват.
Още: Руснаците атакуват на скутери позиции на "Азов" (ВИДЕО)
Без различни мнения
През април 2022 г., когато вече напуснал Русия, Глуховски написа, че войната в Украйна, "разпалена от Путин, става все по-ужасна и нечовешка с всеки изминал ден, а аргументите, поради които бе започнала, изглеждат все по-незначителни и фалшиви", припомня Ей Би Си. През октомври 2022 г. писателят беше обявен от Москва за "чуждестранен агент".
Още: Зеленски: Украйна не се отказва от НАТО
Още: Взрив, експлозия - съдбата на голям руски оръжеен склад в Новочеркаск (ВИДЕО)
Точната законодателна формулировка за "престъплението", извършено от Глуховски, е "съзнателно разпространение на невярна информация за руската армия, основано на политическа омраза".
През май писателят сподели и следното: "Спомням си, че преди две години, когато все още живеех в Русия, можех на практика да кажа всичко. Руските власти не преследваха никого за това". Глуховски обясни още, че от началото на войната ситуацията е много различна "и сега, когато Русия се превръща в истинска диктатура, руските власти не допускат никакво друго мнение, различаващо се от официалното мнение, от пропагандата".
Още: След разлива: Мъртви делфини изплуваха в Новоросийск (ВИДЕО)
Още: Финландският премиер: Русия е постоянна заплаха за ЕС
Още: Недоглеждане: В Херсонска област руснаците случайно хвърлиха авиобомби върху собствените си части
Роман на Глуховски прогнозира случилото се
Глуховски е познат на германската публика с трилогията си "Метро", превърнала се в бестселър, припомня АРД. Той е работил и като журналист. През пролетта на тази година бе публикуван на немски и вторият том на научно-фантастичния роман "Граничен пост". В книгата, която авторът е написал преди началото на войната, той разказва за една Русия, разпаднала се на отделни части след гражданска война. Страната е и напълно изолирана от Запада.
Книгата описва също така и разпространението на невролингвистичен вирус. Това е вид пропагандно отравяне, което влудява хората. На места в творбата се наблюдават стряскащи паралели с актуалната ситуация в Русия.
"Пушечно месо"
Още: Съветът по сигурността обсъди действията на Русия в Черно море
На въпроса на АРД защо много от сънародниците му изглеждат безразлични към войната, през май Глуховски отговори: "Разбира се, те осъзнават подсъзнателно не само това, че Русия в момента извършва военни престъпления, ами и че те - особено мъжете - могат да бъдат мобилизирани във всеки един момент и да станат "пушечно месо". Ала съзнанието прави номера и човек просто игнорира това".
Чак в края на юли Русия увеличи възрастовата граница на задължителната военна служба. Според новите правила мъжете могат да бъдат призовавани до 30-годишна възраст. Преди това пределната граница бе 27 години. На наборниците войници вече не се разрешава и да напускат родината си от деня на тяхното призоваване.
Източник: Дойче веле
Още: Украйна обяви алкохолната компания Bacardi за международен спонсор на войната
Откъс от „Метро 2035”, Дмитрий Глуховски