От същинска съставна част на съветската машина преди Перестройката, Естония извървява дълъг път на промяна през последните 25 години. Но за разлика от България, където демокрацията се утвърди като фасадна, в прибалтийската страна нещата наистина се променят.
Днес Естония е световен лидер по отношение на електронното правителство, срещу което у нас е налице голяма съпротива от страна на политическото инженерство. Прибалтийската страна е и чудесен пример за това как всички останали държави по света биха могли да сведат до минимум бюрокрацията – една от основните линии, по които се осъществяват вредните за цялото общество корупционни практики.
Тази обновена страна напълно сама е изградила възхитителна дигитална инфраструктура, докато у нас думата „инфраструктура“ я асоциираме само със строежите на магистралите, които така или иначе се осъществяват не с наши средства, а с такива, отпускани по европейски проекти.
Но нека се върнем малко по-назад. Защо Естония, страна, в която живеят по-малко хора, отколкото е населението на българската столица София; земя, 2/3 от територията на която е покрита с широколистни гори; страна, изключително бедна на изкопаеми природни ресурси, за по-малко от 25 години се превръща в световен лидер по отношение на електронното правителство?
Естония става независима нация през 1991 г., след като 50 години е под съветско владение. Нейните нови политически лидери се сблъскват с тежката задача да построят изцяло ново и модерно общество. Но вместо да го правят така, както се е случвало винаги досега, те решават да прибегнат до възможностите на новите технолоии и се опитват да мислят иновативно по въпроса как може да работи едно правителство. И успяват!
Така през 90-те години, когато у нас върлуват олигарси и мутри, в Талин група от двайсетима учени, правителствени членове и бизнесмени започват да говорят за електронното правителство.
Линар Вийк, един от членовете на малкия иновативен кръг, твърди, че те са били много устремени в идеята си да използват технологиите, за да подобрят функционалността на тромавата държавна администрация. Това е била същността на идеята, обединяваща всичките демократични правителства в прибалтийската държава.
Впоследствие се изгражда уникална по рода си електронна система, която улеснява комуникацията между правителството и държавните институции, от една страна, и частните лица и фирмите, от друга страна.
Крайният резултат е, че днес Естония е единствената страна в Европейския съюз, която има нулево ниво на корупция. А това позволява на населението да се радва на все по-нарастващ просперитет.
Източници на данните: WolframAlphа; Gemalto; Eurostat.
Автор: Теодор Спасов