Най-висшия европейският съд за правата на човека постанови, че Русия е отговорна за убийството през 2006 г. в Лондон на бившия агент и дисидент Александър Литвиненко, присъда, бързо отхвърлена от Москва, предаде АФП.
Още: Италия проверява Tesla и други производители на електромобили
Още: Фондация "Българска памет": В Македония ни клеветят
Литвиненко почина след пиене на чай с радиоактивен изотоп Полоний 210 в лондонски хотел. От тогава този случай е черна точка в отношенията между Великобритания и Русия.
Преди да умре, Литвиненко пусна съобщение, обвиняващо руския президент Владимир Путин за отравянето, а противниците на Кремъл видяха в убийството едно от първите в редица подкрепяни от Москва заговори за убийство срещу дисиденти.
„Русия е отговорна за убийството на Александър Литвиненко във Великобритания“, заяви базираният в Страсбург Европейски съд по правата на човека (ЕСПЧ).
Още: Украинското разузнаване: Русия се готви да обяви „победа“ във войната до 24 февруари
Още: Русия извъртя номер на Тръмп за Китай с темата "Украйна" (ОБЗОР - ВИДЕО)
Но в Москва говорителят на Путин Дмитрий Песков отхвърли твърдението.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Да не проявява слабост пред Путин: Призивът на Макрон към Тръмп
Още: Полк. Миленски: Тръмп удари шамар на Европа, трябва да вземем отбраната си в собствени ръце
"Все още няма резултати от това разследване, така че подобни изявления са поне неоснователни ... Не сме готови да приемем това решение", каза той.
В отговор на жалба, подадена от вдовицата на Литвиненко Марина, ЕСПЧ заяви, че е установил „извън основателно съмнение“, че убийството е извършено от руснаците Андрей Луговой и Дмитрий Ковтун. Двамата са пътували до британската столица с цел да убият Литвиненко, твърди съдът.
„Планираната и сложна операция, включваща сдобиването с рядка смъртоносна отрова, условията за пътуване на двамата и многократните и продължителни опити за прилагане на отровата показват, че мишена е бил г -н Литвиненко“, се казва в съобщението. Луговой, сега руски депутат, и бизнесменът Ковтун бяха идентифицирани от британската полиция като главни заподозрени, след като и двамата се срещнали с Литвиненко в хотел в центъра на Лондон.
Още: Мироопазващи сили в Украйна: Великобритания иска, но колко може?
Още: Голям пожар в завод за пластмаса в Калуга (ВИДЕО)
Но опитите за екстрадирането им се провалиха и двамата отхвърлиха обвиненията, като Луговой също поиска депутатски имунитет.
Съдът заяви, че е налице дело, че Луговой и Ковтун „са действали по указания или под контрола на руските власти“.
Русия не се е опитвала да покаже, че двамата са действали като част от „престъпна операция“ и също така не успя да отхвърли обвиненията за участие на държавата. В резултат на това съдът заяви, че е решил убийството е дело на Русия.
Убийството на Литвиненко беше последвано от опит за отравяне на бившия двоен агент Сергей Скрипал във Великобритания през 2018 г. и лидера на опозицията Алексей Навални в Сибир през 2020 г., за което Западът обвини Русия, припомня АФП.
Кремъл отрича обвиненията.
Литвиненко, бивш подполковник от ФСБ, избяга в Обединеното кралство през 2000 г., когато беше изправен пред наказателни обвинения в Русия, след като огласи предполагаемия заговор на ФСБ за убийството на Борис Березовски, магнат и човек от вътрешния кръг на Борис Елцин. Березовски също се премества в Обединеното кралство и умряа при неясни обстоятелства през 2013 г. Литвиненко твърди, че ФСБ е участвала и в смъртоносни взривове в руски жилищни блокове през 1999 г. - след което Путин започна втората чеченска война - и в обсада на театър в Москва от чеченски бунтовници през 2002 г. Съпругата му заяви по време на разследването във Великобритания, че Литвиненко е работил за британската външна разузнавателна служба МИ6 по време на смъртта му.