Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ЕСПЧ: Русия е отговорна за убийството на Литвиненко, Москва отрича

21 септември 2021, 15:14 часа • 2509 прочитания

Най-висшия европейският съд за правата на човека постанови, че Русия е отговорна за убийството през 2006 г. в Лондон на бившия агент и дисидент Александър Литвиненко, присъда, бързо отхвърлена от Москва, предаде АФП.

Още: Австрия купува италиански изтребители

Още: "Разкаяни заради стореното": Лукашенко помилва осъдени за екстремизъм

Литвиненко почина след пиене на чай с радиоактивен изотоп Полоний 210 в лондонски хотел. От тогава този случай е черна точка в отношенията между Великобритания и Русия.

Преди да умре, Литвиненко пусна съобщение, обвиняващо руския президент Владимир Путин за отравянето, а противниците на Кремъл видяха в убийството едно от първите в редица подкрепяни от Москва заговори за убийство срещу дисиденти.

„Русия е отговорна за убийството на Александър Литвиненко във Великобритания“, заяви базираният в Страсбург Европейски съд по правата на човека (ЕСПЧ).

Още: ВИДЕО как руската ПВО сваля Дядо Коледа: Абсурдът на войната на Путин (ОБЗОР)

Още: Гъста мъгла затруднява полетите във Великобритания

Но в Москва говорителят на Путин Дмитрий Песков отхвърли твърдението.

"Все още няма резултати от това разследване, така че подобни изявления са поне неоснователни ... Не сме готови да приемем това решение", каза той.

В отговор на жалба, подадена от вдовицата на Литвиненко Марина, ЕСПЧ заяви, че е установил „извън основателно съмнение“, че убийството е извършено от руснаците Андрей Луговой и Дмитрий Ковтун. Двамата са пътували до британската столица с цел да убият Литвиненко, твърди съдът.

„Планираната и сложна операция, включваща сдобиването с рядка смъртоносна отрова, условията за пътуване на двамата и многократните и продължителни опити за прилагане на отровата показват, че мишена е бил г -н Литвиненко“, се казва в съобщението. Луговой, сега руски депутат, и бизнесменът Ковтун бяха идентифицирани от британската полиция като главни заподозрени, след като и двамата се срещнали с Литвиненко в хотел в центъра на Лондон.

Още: Атака с дронове удари жп линия и спря влакове във Воронежка област (ВИДЕО)

Още: Черна гора екстрадира криптопредприемач в САЩ

Но опитите за екстрадирането им се провалиха и двамата отхвърлиха обвиненията, като Луговой също поиска депутатски имунитет.

Съдът заяви, че е налице дело, че Луговой и Ковтун „са действали по указания или под контрола на руските власти“.

Русия не се е опитвала да покаже, че двамата са действали като част от „престъпна операция“ и също така не успя да отхвърли обвиненията за участие на държавата. В резултат на това съдът заяви, че е решил убийството е дело на Русия.

Убийството на Литвиненко беше последвано от опит за отравяне на бившия двоен агент Сергей Скрипал във Великобритания през 2018 г. и лидера на опозицията Алексей Навални в Сибир през 2020 г., за което Западът обвини Русия, припомня АФП.

Кремъл отрича обвиненията.

Литвиненко, бивш подполковник от ФСБ, избяга в Обединеното кралство през 2000 г., когато беше изправен пред наказателни обвинения в Русия, след като огласи предполагаемия заговор на ФСБ за убийството на Борис Березовски, магнат и човек от вътрешния кръг на Борис Елцин. Березовски също се премества в Обединеното кралство и умряа при неясни обстоятелства през 2013 г. Литвиненко твърди, че ФСБ е участвала и в смъртоносни взривове в руски жилищни блокове през 1999 г. - след което Путин започна втората чеченска война - и в обсада на театър в Москва от чеченски бунтовници през 2002 г. Съпругата му заяви по време на разследването във Великобритания, че Литвиненко е работил за британската външна разузнавателна служба МИ6 по време на смъртта му.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес