Посланиците на страните членки на Европейския съюз не са успели да постигнат съгласие за десетия пакет санкции срещу Русия заради войната в Украйна в сряда вечерта. Една от спорните точки е синтетичният каучук, който Комисията иска да санкционира.
Синтетичният каучук се използва в гумите, както и в по-малки количества за съединители и други подобни. Страни като Италия и Германия са скептични относно забраната на продукта, докато Полша я подкрепя.
#EU ambassadors failed to agree on a new package of sanctions against #Russia, Politico reports.
— NEXTA (@nexta_tv) February 16, 2023
According to the publication, controversy arose around a ban on the import of Russian synthetic rubber. #Italy and #Germany were against it, #Poland was in favor. pic.twitter.com/VyjEtsDXf5
Индустрията за синтетичен каучук генерира милиарди долари приходи за Русия всяка година, показват търговските данни: през 2021 г. например тя е изнесла синтетичен каучук на стойност почти 2 милиарда долара. От тази сума ЕС отчете внос на синтетичен каучук на стойност около 700 милиона долара. Някои форми на каучук вече бяха санкционирани в предишни пакети, но това би прекъснало повече потоци от приходи, според проектодокументи получени от европейската редакция на Politico, цитиран от Фокус.
ОЩЕ: Полша: Путин няма да спре, ако ние не го спрем
Ако посланиците на ЕС се съгласят с плана, блокът също ще затегне гайките на авиоиндустрията. Например операторите на самолети ще трябва да уведомяват ЕС за нередовни полети от и до Русия, за да им попречат да превозват забранени товари или санкционирани хора. Три допълнителни банки ще бъдат обект на ограничителни мерки, според дипломат от ЕС. Новите санкции, ако бъдат приети, също ще изискват банките да уведомяват Комисията за активите на Руската централна банка, които държат.
От Actualno.com припомняме, че ЕС се надява да приеме следващия си кръг от санкции преди годишнината от нахлуването на Русия в Украйна на 24 февруари.