ЕС ще проверява внимателно чуждите инвестиции

14 февруари 2019, 15:35 часа • 636 | прочитания

Европейският парламент прие създаването на първия европейски инструмент за внимателно проучване и оценяване на преките чуждестранни инвестиции.

Още: Хърватия след приемането на еврото - растеж, потребление и инвестиции. Статистиката

Още: Докато се лъжем за мир: Руска балистична ракета отне живота на 14 и рани над 50 души - пак в Кривой рог

Макар ЕС да остава отворен за инвестиции, преките чуждестранни инвестиции ще трябва да подлежат на проверка, за да се установи дали представляват заплаха за стратегическите интереси на ЕС.

Новите разпоредби, свързани начина за извършването на проверките, неофициално договорени от преговарящите от ЕП и министрите на ЕС, бяха подкрепени с 500 гласа „за“, 49 гласа „против“ и 56 гласа „въздържал се“, съобщават от пресслужбата на ЕП.

Гласуването създава първата общоевропейска система, която подкрепя проверяването на чуждите инвестиции от държавите членки от съображения за сигурност и защита на обществения ред.

Още: Слага си толкова Dior, че се усеща от съседната стая: Тайните на Макрон в нова книга (СНИМКИ)

Още: До утре следобед Вучич обявява кой ще е новия сръбски премиер

Защита на стратегическите сектори

Новият регламент защитава ключови инфраструктури, като тези в областта на енергетиката, транспорта, комуникациите, данните, космическото пространство и финансите, както и технологии, включително полупроводници, изкуствен интелект и роботика.

Преговарящите от ЕП добавиха сектори като водния сектор, здравеопазването, отбраната, медиите, биотехнологиите и хранителната сигурност.

Инструментът покрива чужди инвестиции в критични сектори и технологии, правени от непрозрачни държавни предприятия, както и инвестиции, влияещи на програми и проекти на ЕС.

Още: Арменският президент подписа закона за евроинтеграцията, Русия няма да е доволна

Още: Принц Андрю изглежда е бил жертва на "китайски улов"

По-добро сътрудничество, повече партньорски натиск

Евродепутатите засилиха механизма за сътрудничество, така че той да включва обмен на информация между държавите членки на ЕС, които могат да представят коментари относно чуждите инвестиции насочени към други държави членки.

Европейската комисия може да поиска информация и да предоставя мнение на държавата, в която се планира инвестицията, но окончателното решение остава на засегнатата страна.

Очаква се Съветът официално да подкрепи споразумението на 5 март. Регламентът ще влезе в сила 18 месеца след публикуването му в Официалния вестник на ЕС.

Към момента само 14 държави от ЕС (Австрия, Дания, Германия, Финландия, Франция, Латвия, Литва, Унгария, Италия, Нидерландия, Полша, Португалия, Испания и Обединеното кралство) имат механизми за наблюдение и проверка на чуждите инвестиции, които се различават широко по обхват и структура. Тези инвестиции имат трансгранични въздействия, които сега могат да бъдат анализирани.

В последните 20 години структурата и произходът на ПЧИ се промениха драстично, с повече ПЧИ от развиващите се икономики. Инвестициите от Китай са нараснали 6 пъти, от Бразилия – 10 пъти, а тези от Русия са се удвоили, като в последно време се насочват към високотехнологичния сектор и често чрез компании с държавна собственост или с връзки с правителства.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Илия Лазаров
Илия Лазаров Отговорен редактор
Новините днес