ЕС пое ангажимент да приеме 34 000 мигранти директно от Близкия изток и Африка. Досега 16 държави са предложили да настанят на своя територия бежанци, за да бъде изпълнена целта на ЕК, обявена през септември, за приема на най-малко 50 000 души през следващите две години.
Още: Обявиха извънредно положение в Крит, явлението там може да застраши и други части на Гърция
Още: Макрон: Убедих Тръмп, че трябва да сме по-твърди с Путин
Това съобщи европейският комисар Димитрис Аврамопулос.
Той приветства ангажимента на страните и призова другите членки да последват техния пример.
Целта на директния прием на мигранти е да откаже предприемането на опасното пътуване с лодки през Средиземно море, вследствие на което хиляди души загиват всяка година.
Още: Да търпят побои и да им целуват краката - съвети към жените на руските войници (ВИДЕО)
Още: Отмъщение? В Германия убиха писателка, осмиваща руснаците (СНИМКИ)
Еврокомисарят предупреди също, че е възможно въвеждането на правни мерки срещу три държави от съюза, ако те продължат да отказват прием на бежанци от Гърция и Италия в рамките на квотната система. „Надявам се, че Полша, Унгария и Чехия ще се възползват от тази възможност, за да – нека кажем така, преразгледат позицията си и да започнат да преместват бежанци“, каза Аврамопулос.
Той допълни, че ако нищо не се промени в политиката на тези държави, „комисията има властта да отведе нещата една крачка по-напред“.
Още: Сривът на тока в Испания: Руска подигравка с хвалба за Украйна, но и реалност защо стана
Още: Кибератака или климатични промени: Какво стои зад спирането на тока в Испания (ВИДЕО И СНИМКИ)
По думите му изпълнението на квотната система, според която всяка държава членка трябва да приеме определен брой мигранти, се е ускорило, като за преселване в Гърция са останали само 750 души, а в Италия – 3100 души. Досега по схемата в държави от ЕС са настанени 31 000 души от първоначално планирани 160 000.
Изказването на еврокомисаря идва ден, след като ООН разкритикува сътрудничеството на блока с либийските власти, на които помага за прихващането на мигрантски лодки и възпрепятстването им да продължат пътя към Европа през Средиземно море. Според върховния комисар на ООН по правата на човека Зеид Раад ал Хюсеин тази политика на Брюксел е „нехуманна“ спрямо мигрантите, задържани в Либия.
Аврамопулос заяви, че е взел предвид позицията на ООН, но би било добре, ако Хюсеин „поддържа връзка със своя колега“ Филипо Грани, комисар по въпросите на бежанците, с когото еврокомисарят се е срещнал по-рано тази седмица.
Още: Путин си намери "пушечно месо" за войната и от България
Още: Царят дава, конят му – не: Русия разиграва всички за мира в Украйна (ОБЗОР - ВИДЕО)