Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ЕС се поучи от Ковид и създава три степени на предупреждение за големи кризи

13 септември 2023, 15:59 часа • 1261 прочитания

Европейският парламент одобри позицията си относно създаването на нов инструмент за извънредни ситуации на единния пазар, за да се гарантира по-добро управление на бъдещи международни кризи.

Още: Недалечно бъдеще: Украйна ще може да стреля по Москва със своя версия на ATACMS - ракетата "Трембита"

Още: Десетки дронове се изсипаха в Енгелс и пак руска петролна база гори (ВИДЕО)

Каква е целта?

Регламентът, който депутатите искат да бъде преименуван на Акт за извънредни ситуации и устойчивост на вътрешния пазар (Регламент IMERA), има за цел да създаде обща рамка за управление на кризи в ЕС въз основа на поуките, извлечени от пандемията Ковид-19.

Той възнамерява да въведе тристепенна система за предупреждение, която ще позволи на Европейската комисия да предприеме мерки, специално съобразени с нивото на заплахата, и да се увери, че разполага с цялата информация и инструменти, за да може ЕС да реагира на кризата по съгласуван и целенасочен начин.

Справяне с недостига на стоки от първа необходимост

Една от основните цели на регламента е да се избегне недостигът на стоки, свързани с кризата. Членовете на ЕП са съгласни, че на Комисията трябва да бъде разрешено да предлага на дружествата приоритетни поръчки, които да имат предимство пред всички други договори. Дружествата ще могат да откажат тези приоритетни поръчки, но ще трябва да представят валидна обосновка.

Още: Украйна отново атакува Русия с дронове (ВИДЕО)

Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 08.01.25 - Какво се случва в Курска област?

Снимка: iStock

ЕК също така ще има право да поиска от държавите членки и дружествата информация за техните съществуващи запаси и производствен капацитет за стоки, свързани с кризата, ако се нуждае от преглед, и да стартира обществени поръчки от името на държавите членки или съвместно с тях, ако страните поискат това.

Осигуряване на свободно движение

Друга важна цел на регламента е да се гарантира, че свободното движение на хора, стоки и услуги ще продължи безпрепятствено, без да се налагат ограничения за пътуване или затваряне на граници.

Още: Мете Фредериксен към Тръмп: Гренландия принадлежи на гренландците (ВИДЕО)

Още: Шолц обезпокоен за Австрия, ако там има крайнодесен канцлер

Ако ограниченията са неизбежни, евродепутатите искат ЕК да създаде т.нар. бързи ленти за работници от съществено значение и критични стоки, както и да предостави необходимите образци или формуляри за разрешение за трансгранични дейности.

По-добра готовност и координация

По време на пандемията COVID-19 получаването на съгласувана и актуална информация за всичко се оказа много трудно. С настоящия регламент се цели да се създадат информационни канали и звена за контакт, които да държат в течение лицата, вземащи решения, за развитието на ситуацията по време на криза, както и да информират добре предприятията и гражданите за съществуващите мерки при кризи, тяхното прилагане и тълкуване.

За да се гарантира, че държавите-членки няма да предприемат различни подходи и противоречиви мерки, регламентът предвижда те да информират Комисията за всички свои решения, свързани с кризата. След това Комисията ще може да поиска промени, ако счете това за необходимо.

Планираният регламент също така подробно описва подготвителните мерки и дейности за периоди, когато на хоризонта няма криза. Те включват обучения, стрес тестове и консултации.

Европарламентът прие мандата за преговори в сряда с 476 гласа "за", 121 "против" и 51 "въздържал се". Очаква се преговорите с Европейския съвет за окончателния вид на регламента да започнат на 20 септември.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес