Европейският външен министър Жозеп Борел оповести, че държавите-членки на ЕС са постигнали политическо споразумение замразените руски активи да бъдат на разположение на Украйна - за помощ и възстановяване. Става въпрос обаче не за даване на всичко замразено: Евросъюзът одобри военна мисия в Червено море
Още: Бойкотират Мъск: Военното министерство на Германия няма да ползва платформата Х
Още: Туск обвини Русия в планиране на терористични атаки срещу авиокомпании в цял свят
"Мисля, че мога да кажа, че имаме политическо споразумение", заяви Борел и добави, че се надява окончателно решение по въпроса да има преди следващата среща на външните министри на ЕС, която ще се проведе на 19 февруари.
Според кореспондента на Радио "Свободна Европа" Рикард Йозвяк, в сряда - 24 януари, се очаква посланиците на ниво ЕС да дадат одобрение. Става въпрос за следното - пазарните печалби от замразени руски активи да се отделят и дават на Украйна.
Още: Путин с указ: Да се издири имуществото на Руската империя в чужбина
Още: Лъгал я, че ще се оженят: Фалшив Брад Пит завлече французойка с 830 000 евро
Още: "Комунисти по комсомолски": Запомняща се руска анкета за Украйна (ВИДЕО)
EU foreign policy chief Borrell says there is political agreement among 🇪🇺 member states to use proceeds from frozen 🇷🇺 assets. Should be green lighted by Eu ambassadors on Wed. first putting aside the proceeds into a separate account, then using them for 🇺🇦
— Rikard Jozwiak (@RikardJozwiak) January 22, 2024
Още: В Абу Даби: Еди Рама изнесе серенада на Джорджа Мелони за ЧРД (ВИДЕО)
Още: Председателят на гръцкия парламент се впуска в президентската надпревара
Колко руски пари отиват за Украйна?
Според различни оценки, на Запад са замразени около 300 млрд. евро руски активи, след като издирваният от Международния наказателен съд в Хага за систематично отвличане на украински деца руски диктатор Владимир Путин подпали войната в Украйна. 200 млрд. евро се счита, че са на територията и под юрисдикцията на ЕС.
Идеята замразени руски активи да се ползват в помощ за Украйна циркулира отдавна, като САЩ са по-агресивни - вече има сондажи да се дават не просто печалбите от тези активи, а самите активи: Белият дом подкрепи закон за конфискацията на руски активи в полза на Украйна В Европа обаче няма съгласие за такава драстична стъпка - заради предупреждения (например от ЕЦБ), че така може да се разруши доверието в западни валути (специално еврото) и да има оттегляне на инвестиции от държави, които се опасяват, че в бъдеще и на тях може да им се случи същото като на Русия.
Още: Две години след забраната: Украйна още не дава да се преговаря директно с Путин
Още: Грузинският президент осъди нападението срещу Гиорги Гахария
От руска страна вече заплашиха, че ако руски активи бъдат конфискувани, ще има конфискация на западни активи в Русия. Миналата седмица РИА Новости съобщи, че преките инвестиции на Европейския съюз, страните от Г-7, Австралия и Швейцария в руската икономика в края на 2022 г. възлизат на 288 милиарда долара и те могат да бъдат конфискувани от Москва.
Украйна: Замразените руски активи няма да ни стигнат за пълното възстановяване