Процедурите срещу Полша и Унгария за върховенството на закона продължават, съобщи след днешното заседание на Съвета на ЕС по общи въпроси заместник-председателят на Европейската комисия Марош Шефчович. Съветът изслуша днес за седми път страните, като процедурата срещу Полша започна през 2017 г., а срещу Унгария – година по-късно.
Още: Албания казва край на ТикТок, но все още не завинаги
Още: Германската полиция разкри подробности за нападението в Магдебург
Днешното обсъждане беше важно след изборите в Полша, заяви Шефчович. Полското правителство трябва да предприеме решителни стъпки, съобразени с нашите тревоги по въпроса с върховенството на закона, включително по отношение на независимостта на съдебната система, посочи той.
Още: Унгария отново ще блокира военната помощ на ЕС за Украйна
ЕК изрази надежда, че следващото полско правителство ще предприеме съществени реформи и е готова да окаже подкрепа, добави Шефчович.
Още: 36-годишна дама оглави новото исландско правителство (СНИМКА)
Още: Взривове в търговски центрове в Москва, експлозия и в Санкт Петербург (ВИДЕО)
По въпроса с Унгария той отбеляза, че се наблюдават стъпки в правилната посока в няколко области, но сериозните тревоги остават. По неговите думи процедурата може да приключи, само когато всички забележки отпаднат, предаде БТА.
Още: България първенец по върховенство на правото за 2023 - първи коментар на премиера (ВИДЕО)
Още: Петролният разлив в Керченския пролив е вече 54 километра (ВИДЕО)
Още: Серия от взривове в завод за барут в Казан след атака с дронове (ВИДЕО)
Заведените процедури срещу двете държави предвиждат възможност Варшава и Будапеща да бъдат лишени от право на глас в Съвета на ЕС, ако не отговорят задоволително на поставените изисквания. Процедурите по чл. 7 от договора за ЕС се предприемат при отчитане на опасност от сериозно нарушение на европейските ценности.