Висшите представители на ЕС предупредиха китайския лидер Си Дзинпин на виртуална среща на върха в петък, че всеки опит за подпомагане на Москва за войната в Украйна може да навреди на бизнес отношенията между двете икономически суперсили.
ЕС и САЩ се притесняват, че нежеланието на Пекин да осъди инвазията означава, че той може да помогне на Кремъл в заобикаляне на санкциите или дори да предостави хардуер, за да подпомогне военните усилия.
„Нито един европейски гражданин не би разбрал каквато и да е подкрепа за способността на Русия да води война. Отделно това би довело до сериозни щети на репутацията на Китай тук, в Европа“, каза ръководителката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен. "Бизнесът следи много внимателно събитията и оценява как се позиционират страните. Това е въпрос на доверие, надеждност и на решения за дългосрочни инвестиции", добави тя, цитирана от БГНЕС.
Следете в реално време ситуацията в Украйна тук.
Фон дер Лайен заяви, че „Китай има влияние върху Русия и затова очакваме Китай да поеме отговорността си да сложи край на тази война и Русия да се върне към мирно решение за преговори“. Разговорите с президента Си, които първоначално целяха обсъждането на въпроси като търговията и изменението на климат, бяха засенчени от страховете на Запада за китайската подкрепа към Москва в инвазията й срещу Украйна.
Според китайските държавни медии Си каза на ЕС, че двете страни трябва да "играят конструктивна роля в отношенията Китай-ЕС и в основните въпроси, свързани с глобалния мир и развитие, както и да осигурят някои стабилизиращи фактори в един бурен свят".
„Надяваме се, че ЕС може да формира свое собствено възприятие за Китай, да следва своя собствена независима политика спрямо Китай“, каза Си. Служител на китайското външно министерство каза след първия кръг от преговори с участието на премиера Ли Къцян, че двете страни "се споразумяха да работят заедно за поддържане на мира, стабилността и просперитета в света”.