Кабинетът на председателя на Европейския съвет Шарл Мишел заяви, че ЕС е предложил план за "постепенно отваряне" на пътя Лачин, свързващ Нагорни Карабах с Армения, както и на пътя Агдам-Ханкенди.
Още: Взрив, експлозия - съдбата на голям руски оръжеен склад в Новочеркаск (ВИДЕО)
Още: След разлива: Мъртви делфини изплуваха в Новоросийск (ВИДЕО)
Още: Познат сценарий на Кремъл: Какво стои зад доклада за "геноцида" в Карабах?
Екипът на Мишел и специалният представител на ЕС за Южен Кавказ Тойво Клаар "поддържат чести контакти с Баку, Ереван и представители на карабахските арменци, за да изработят решение за деблокиране на достъпа" между Карабах и Армения, заяви говорителката на Мишел, Екатерина Касинге, предаде АФП. "Мишел предложи поетапен подход, който би отразил последователността в пълноценното функциониране на Лачинския коридор и отварянето на маршрута до Агдам", каза още Касинге.
Още: Ереван: Азербайджанската армия стреля по арменски позиции до град Сотк
Още: Финландският премиер: Русия е постоянна заплаха за ЕС
Още: След нападението в Казан: Путин се закани с унищожителен отговор
Според позицията на ЕС "коридорът Лачин трябва да бъде деблокиран" в съответствие с решението на Международния съд в Хага, подчерта тя. Дипломатите от ЕС отбелязаха също така, че използването на алтернативния път Агдам-Ханкенди, предложен по-рано от Азербайджан, "за осигуряване на доставки също може да бъде част от конкретно и устойчиво решение за осигуряване на спешни и ежедневни основни нужди".
ЕС също така настоява за справяне с "наследството от конфликта, за да се улесни дългосрочното устойчиво решение" извън настоящата ситуация, обясни Касинге, цитиран от БГНЕС.
Още: Нападателят от Магдебург: Незабележим и потаен
Още: Заподозреният за нападението в Магдебург е с повдигнати обвинения (ВИДЕО)
Още: Мир в Нагорни Карабах: Армения се кланя на руския цар, Азербайджан - не
Въпреки продължаващите преговори за дългосрочно мирно споразумение, през последните месеци напрежението между Азербайджан и Армения нарасна заради пътя за Лачин - единственият сухопътен маршрут, който дава на Армения достъп до Карабахския регион. През април Азербайджан създаде граничен контролно-пропускателен пункт, за да предотврати незаконното транспортиране на военни оръжия и оборудване към региона.
Още: Азербайджан обвини Армения, че смущава гражданската авиация
Още: Германия се готви за хибридна атака от Русия
Според азербайджанското външно министерство "широкомащабната злоупотреба с Лачинския път от страна на Армения през последните три години е наложила легитимните и законни действия на Азербайджан за създаване на граничен контролно-пропускателен пункт".
Армения обвинява Азербайджан, че е предизвикал "хуманитарна криза" в региона, което Баку отрича, като предлага използването на пътя Агдам-Ханкенди за превози към региона.
Мишел, който председателства срещите на лидерите на ЕС и представлява блока в международните дела, положи значителни дипломатически усилия за помирение между Армения и Азербайджан след конфликта им през 2020 г.
Отношенията между бившите съветски републики Армения и Азербайджан са напрегнати от 1991 г., когато арменските военни окупират Нагорни Карабах - територия, международно призната за част от Азербайджан.
Още: Азербайджан отрече за стрелбата в Армения, ЕС се оплете в позицията си