Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ЕС постигна съгласие за нов закон за контрол над социалните мрежи

24 април 2022, 00:08 часа • 3536 прочитания

ЕС постигна историческо споразумение за контрол на онлайн речта на омразата и фалшивите новини: законът за цифровите услуги (DSA) - втората част от мащабен проект за регулиране на технологичните компании, има за цел да осигури по-сериозни последици за платформи и уебсайтове, които хостват дълъг списък със забранено съдържание, от реч на омразата до дезинформация и изображения на сексуално насилие над деца.

Още: Руски военнопленник за севернокорейските войници: Жестоки са и стрелят по всичко, което се движи (ВИДЕО)

Още: Зеленски: Украйна не се отказва от НАТО

Представители на Европейския съвет и Европейския парламент най-накрая постигнаха споразумение по законодателството, по което се работи от 2020 г. Разговорите бяха в Брюксел, предаде БГНЕС. Временното споразумение на ЕС остава предмет на официално одобрение от 27-те държави-членки и Европейския парламент.

Технологичните гиганти бяха многократно критикувани за това, че не са контролирали своите платформи – например, терористичната атака в Крайстчърч, Нова Зеландия през 2019 г., предавана на живо във Facebook, предизвика глобално възмущение.

Въпреки че списъкът с компании все още не е публикуван, той ще включва гиганти като Google, Apple, Facebook, Amazon и Microsoft, както и Twitter и вероятно като TikTok, Zalando и Booking.com. Те ще бъдат задължени да оценят рисковете, свързани с използването на техните услуги, и да премахнат незаконно съдържание. Принципът на действие ще е следният - колкото по-голям, толкова по-задължен. Всички платформи с над 45 000 000 активни потребители месечно ще са сред тези, върху които ще се упражнява най-голям контрол.

Още: Взрив, експлозия - съдбата на голям руски оръжеен склад в Новочеркаск (ВИДЕО)

Още: След разлива: Мъртви делфини изплуваха в Новоросийск (ВИДЕО)

Сред мерките, които влизат в новото законодателство, ще е възможността да се търси оспорване на модераторски решения или чрез арбитражен извънсъдебен механизъм, или чрез съда. Много важен аспект в закона ще са мерките за прозрачност, които ще дават възможност да се следи как работят алгоритмите на социалните мрежи, с които се дистрибутира съдържание. Ще има и разрешение за достъп на външни оценители и неправителствени организации до публична информация, за да се оценява как еволюират рисковете в онлайн средата.

Тъмната страна на интернет включва и платформи за електронна търговия, пълни с фалшиви или дефектни продукти.

"Днешното споразумение е историческо. Нашите нови правила ще защитят потребителите онлайн, ще гарантират свободата на изразяване и възможностите за бизнеса. Това, което е незаконно офлайн, на практика ще бъде незаконно онлайн в ЕС", написа в Twitter председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.

"Да, имаме сделка! С новия закон времето на големите онлайн платформи, които се държат така, сякаш са "твърде големи, за да ги е грижа" е към своя край. Голям крайъгълен камък за гражданите на ЕС", туитна и еврокомисарят по вътрешния пазар Тиери Бретон, който преди това описа интернет като "Дивия Запад".

Още: Нападателят от Магдебург: Незабележим и потаен

Още: Заподозреният за нападението в Магдебург е с повдигнати обвинения (ВИДЕО)

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес