Европейският съюз е против прилагането на санкции спрямо която и да е компания на държава-членка на Евросъюза, която развива законен бизнес, заяви комисарят по търговията Фил Хоган във връзка със законопроекта на САЩ срещу „Северен поток 2”.
Още: Украйна и токът през зимата: Мерките, за да има електричество
Още: Критично остава състоянието на пострадалите от кървавата баня в Магдебург
„Целта на Европейската комисия винаги е била „Северен поток 2” да работи прозрачно и в съответствие с принципите на енергийното законодателство на ЕС”, подчерта Хоган.
Министърът на външните работи на Германия Хайко Маас отхвърли всякакви опити на външни сили да повлияят на германската енергийна политика.
„Европейската енергийна политика се определя в Европа, а не в САЩ. Ние принципно отхвърляме външни нападки и екстериториални санкции”, заяви той.
Още: Шпионският скандал с българите в Лондон се разраства: Маникюристка следила политици
Още: Задържаха мъж, заплашвал да извърши престъпни деяния на коледен базар в Германия
Комитета по въпросите на въоръженията в Камарата на представителите и Сената на САЩ съгласуваха бюджета за отбрана за 2020 г. В него са заложени средства за „противодействие на Русия” в различни области.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Тръмп да избира: Да предаде или не на Путин украински газ и минерали на стойност 26 трилиона долара
Още: След като спря тока на Абхазия, Русия ѝ "помага" - пуска го "хуманитарно"
В съгласувания текст са предвидени санкции заради изграждането на газопровода „Северен поток 2” и „Турски поток”. Законопроектът очаква подписа на президента Доналд Тръмп.
Проектът „Северен поток 2” предвижда изграждането на два тръбопровода за пренос на газ с обща вместимост 55 милиарда кубически метра газ годишна от крайбрежието на Русия през Балтийско море до Германия.
Планира се той да бъде завършен до края на 2019 г. Газопроводът минава през териториалните води и изключителните икономически зони на Русия, Финландия, Швеция, Дания и Германия.
Още: 29 декември, 2024 година: Тогава ли ще избухне гражданска война в Грузия? (ВИДЕО)
Още: Путин посрещна словашкия премиер Роберт Фицо в Кремъл (ВИДЕО)
Срещу изграждането на „Северен поток 2” се обявиха Украйна, Полша, балтийските държави и САЩ, които възнамеряват да внасят свой втечнен газ за Европа.
Припомняме позицията на президента на германско-руската външнотърговска камара и главен изпълнителен директор на нефтено-газовия концерн OMV Райнер Зееле, който заяви, че „санкциите срещу „Северен поток 2” са удар срещу Европа и близкия партньор Германия”.
Той призова Берлин и Брюксел да заемат ясна позиция и да отговорят с целенасочени мерки, тъй като на карта е заложена енергийната независимост на Европа.