Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ЕС настоява договорите за ваксини да се пазят в тайна

07 януари 2021, 18:01 часа • 3591 прочитания

Европейският съюз ще запази в тайна подробностите по договорите си с производителите на ваксини срещу COVID-19, докато преговаря с тях, заяви комисарят по здравеопазването Стела Кириакиду, предаде АФП.

„Обвързани сме от клаузите за поверителност на договора и разкриването на всяка поверителна информация в този момент подкопава преговори, които водим с компаниите“, каза тя пред Европейския парламент.

Европейската комисия е договорила или е в процес на преговори за предварителни споразумения за покупка със седем производители на доказани или потенциални ваксини срещу COVID-19.

Две от ваксините - на BioNTech / Pfizer и на Moderna, са разрешени за употреба в ЕС и Еврокомисията се надява да бъдат последвани от други. Блокът вече е осигурил договори за предварителна поръчка за 2 милиарда дози от тези ваксини, достатъчни за два пъти повече хора, отколкото е население на ЕС - 450 милиона души. Следва да се има предвид, че повечето от ваксините се нуждаят от две дози, които да се поставят в интервал от няколко седмици.

Бавното разпространение ва ваксината в страните-членки в комбинация с тайната на условията по договорите доведоха до политически натиск върху правителствата в ЕС и Комисията.

Независимо от това, обаче, засега клаузите за поверителност ще бъдат спазени, заяви Кириакиду.

Когато му дойде времето в рамките на договорните ограничения и след приключването на чувствителните преговори, информацията за тези договори ще бъде предоставена на членове на ЕП, каза тя. Според Кириакиду, поверителността е част от стратегията на ЕС за постигане на най-добрия резултат.

Благодарение на преговорите от името на 27 държави-членки на ЕС и в координация с тях, „това намалява разходите и ни дава по-силна преговорна позиция“, аргументира се тя.

ЕС е подписал сделки с BioNTech/Pfizer, Moderna, AstraZeneca, Johnson & Johnson, Sanofi-GSk и Curevac и води преговори с Novavax.

ЕК беше критикувана в германските медии, че не е договорила закупуване на достатъчно ваксини, разработени от германските компании BioNTech и Curevac, за да се увеличат пропорционално на тази, разработена от френската Sanofi.

Но Кириакиду категорично отрече това, като отбеляза, че преговорите са започнали в началото на миналата година, когато няма налични данни коя от потенциалните ваксини може да се окаже ефективна.

Европа "не слага всичките си яйца в една кошница", а договорите за предварителна поръчка бяха сключени съгласувано с държавите-членки.

Още: Опашата лъжа за ваксината на Pfizer срещу коронавируса - че не е съвместима с лекарства

Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес