Европейският съюз изрази загриженост относно положението на стотици бездомни бежанци в северозападната част на Босна и Херцеговина. Изявление в тази връзка направи специалният представител на ЕС в тази страна Йохан Сатлер след среща с босненския министър на сигурността Селмо Чикотич, съобщава „Дойче Веле“.
"Тази ситуация е абсолютно неприемлива. Животът и основните права на стотици хора са в сериозна опасност", каза Сатлър. На срещата присъстваха и посланиците на Германия, Австрия и Италия.
Страните обсъдиха мащабен пожар във временен център за приемане на мигранти и бежанци близо до Липа, недалеч от границата с Хърватия. Лагерът е унищожен на 23 декември 2020 г. Според полицията, той е бил опожарен от жители на лагера, които са се противопоставили на решението на Международната организация за миграция (МОМ). Нейните съотрудници са напусна центъра на 23 декември, като се позовали на липсата на вода, електричество и отопление.
През април миналата година лагерът е създаден като временно убежище. Центърът се намира в разклонението на "балканския маршрут", по който бежанци и мигранти се стремят да стигнат от Турция до Западна Европа. Затварянето на маршрута през 2016 г. не блокира напълно потока от бежанци, а само го намали.
На срещата със Селмо Чикотич бяха обсъдени мерки за подпомагане на жителите на бившия лагер, които страдат от студ и липсата на жилище. Европейската комисия и МОМ настоява за лагер в изоставена фабрика в Бихач, близо до Липа, но местните власти са против. Миналата седмица те се опитаха да изведат бежанци от Липа, за да ги настанят в бившата казарма в южната част на страната. Мигрантите обаче не успяха да напуснат автобусите по местоназначението си поради протести на местните жители.
По-рано кандидатът за президент на Християндемократическия съюз Фридрих Мерц се обяви против допускането на мигранти в Германия от лагери в Гърция и Босна и Херцеговина. „На първо място, целият ЕС е длъжен да оказва помощ на бежанците на Балканите и на гръцките острови в сегашните им места на пребиваване“, каза Мерц. Политикът отбеляза, че подобна „хуманитарна катастрофа не може да бъде преодоляна на принципа „елате всички в Германия“. „Този път е затворен“, подчерта Мерц.