Европейската комисия препоръча Гърция да бъде извадена от списъка с държави със специален надзор върху държавните разходи.
Още: 29 декември, 2024 година: Тогава ли ще избухне гражданска война в Грузия? (ВИДЕО)
Още: Путин посрещна словашкия премиер Роберт Фицо в Кремъл (ВИДЕО)
Според Брюксел страната, която досега има сключени три спасителни програми със своите международни кредитори, е постигнала достатъчен прогрес по балансирането на бюджета си, предава AFP.
Това е нова добра новина за Атина, която идва само ден, след като страната успя да си гарантира нов транш от пари в рамките на последния си спасителен план, който да използва за плащане на част от дълга си и така да избегне нова криза.
В рамките на европейското законодателство държавите членки трябва да имат бюджетен дефицит – разликата между правителствените приходи и разходи, от не повече от 3% от общата икономическа производителност. Отпадането на Процедурата за прекомерен дефицит ще даде на гръцкото правителство повече свобода в управлението на финансите си след години на строга политика и съкращения, за които настоява Брюксел в името на стабилизирането на бюджетния дефицит.
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 23.12.24 - Ако Русия победи, САЩ ще плащат многократно повече
Още: Руснаците атакуват на скутери позиции на "Азов" (ВИДЕО)
„Това е следствие от значителните усилия през последните години, положени от страната, за да укрепи своите публични финанси, както и заради нейния прогрес“ в спасителните й програми, се казва в изявление на ЕК.
В него се посочва също, че в случай на одобрение на препоръката от държавите членки по-късно тази година Процедурата за прекомерен дефицит ще се прилага само върху три държави – Франция, Испания и Великобритания. По време на пика на финансовата криза през 2010 г. 24 от всички държави членки бяха част от Процедурата.
Според данни на ЕК дефицитът на Гърция през 2009 г. е бил 15%, достигайки до излишък от 0,7% през миналата година. Брюксел също така посочва, че очаква положителната тенденция да продължи и тази година. „В резултат на тези усилия се очаква дефицитът да остане под 3-процентния праг“ и през следващите няколко години, посочват от Комисията.