Европейският парламент реши да отложи даването на мандат за преговори за Директивата за авторските права в Единния цифров пазар. Решението беше взето с 318 гласа "за", 278 "против" и 31 "въздържал се". Така евродепутатите не приеха становището на ресорната правна комисия директивата да мине на първо четене и да започнат разговори с Европейския съвет и Европейската комисия за синхронизиране на законодателството.
Решението означава, че ще тече нов дебат в рамките на ЕП за директивата, евентуални поправки и ще има гласуване на следващата пленарна сесия – през септември. Припомняме, че вчера (4 юли) по същия начин беше отложено гласуването на пакет "Мобилност", който предизвика масови протести на българските превозвачи.
Директивата за авторското право буквално изправи на нокти мнозина, особено заради чл. 11 и чл. 13 от текстовете. Съгласно чл. 11, ако в дигитална среда се позовеш на произведение на друг автор и го правиш с търговска цел т.е. твоето произведение печели от това, то трябва да плащаш и на другия автор. Промяната е известна с принципа "плащане за ползване на линкове". Чл. 13 пък касае изключително разпространителите на видеосъдържание. Доставчиците на онлайн провайдърите на съдържание трябва да осигуряват недостъпност при евентуален опит за споделяне на авторски продукт, за който няма лицензионно споразумение. Съгласно текста, онлайн платформите ще търпят юридически последствия за материали, защитени от авторското право, които са били качени от техни потребители без знанието и позволението на авторите. Припомняме, че в момента защитен от авторско право материал може да бъде качен например в YouTube, като материалът бива блокиран само след изричен сигнал на носителя на авторското право към платформата за видеосподеляне.
"Директивата ще застраши онлайн свободата и ще наложи нови филтри, бариери и забрани за достъп до мрежата", обявиха от испанския офис на Wikipedia.